waterman area heritage society index project
 

Our newly computerized and indexed archive information includes obituaries, family histories, photos, schools, businesses, churches, organizations, sports, celebrations and property abstracts.  Press Ctrl-F to locate family names or events.  The first column will give you the physical location you need to request copies.  Copies should be submitted in writing to Waterman Area Heritage Society, 180 W. Lincoln, Waterman, IL 60556.  The staff will fill your request as time permits.

 

Location Description
001.abstract.001 Section 7, Northern Illinois railroad map, government survey notes, names include Kellogg, Crawford, Adams, Allen, Hoag, Ward, Leonard, Kellum, Broughton, Little, Kingsley, Wakefield, Strem, C. A. Johnson, McCormick, Youngren, Harter, Schneider, Duffy, Graham, Hamsmith, Erwin, Ayers, Safford, Chase, Farnsworth, Day, Loser, Flewellin.
001.abstract.002 Section 31, Land deed to Johnson's Grove Baptist Society, names include Olmstead, Magill, Bowers, Coleman, Miles, Frost, Lattin, Field, Hall, Russell, Madison (Mattison), Dudley, Williams, White, Kent, Harter, Whitford, Oram, Pritchard, Partridge, Quilholt, Schermerhorn, Overton, Elmer, Bradt, Crego, Chicago Joint Stock Land Bank, Lamberson, Ware, Faivre, Forrer, Bridge, Foster, Schneider, Kleinmaier, Metro LIfe Insurance.
001.abstract.003 Section 12, Bird sketch on cover, Civil War Bounty land, military land warrant, names include Smith, Waggoner, Wilson, Edgerten, Barnes, Weaver, Kirkpatrick, Pritchard, Fuller, Griswold, Goodwin, Broughton, Wods, Stryker, Dixon, Flanders, Fullerton, HOlderness, C. W. Broughton, H. Gordon (will), Dixon (will).
001.abstract.004 Section 27, description of guardianship of Sarah Ellen Henderson, Kirkpatrick famiily genealogy, electricity 1936, names include Erwin, Adsit, Brown, Barnes, Jesse - Hiram - Smiley and Isaac Kirkpatrick, Ferguson, Henderson, McCoy, Kirk.
001.abstract.005 Section 33, Government survey field notes, Redemption Book, John A. Mercer, Jennie Kirkpatrick, tax sale, Federal Land Bank, Judgement statement, names include Stephens, Howison, Goodwin, Russell, Erwin, Adsit, Sheeler, Allen, Whitford, Beck (release deed), Flewellin, Hamsmith, Weddige, Pogue, Fox River Oil, Smith.
001.abstract.006 Section 20, and inside section 24, section 19, In Shabbona original village, Block 7, lot 8 and 9, names include Erwin, Goodell, Westover, Phelps, Doty, McCormick, Daley, Johanna Daley (will), Edward Grady (estate), Grady, Mason, Jackson, Charles A. Johnson, Hamsmith, Flewellin.
001.abstract.007 Section 31, Road from Dixon's Ferry to Chicago, names include Magill, Olmstead, Bowers, Clark, Overton, Valentine, Ella Lattin Mercer support, Hall, R. R. Brown, Humphrey Roberts, Griffin, Overton, Falk, Waterman State Bank.
001.abstract.008 Section 9 and Section 8, government field notes, Fuller Family details, names include Paul A. Johnson, Harvey Spencer, Ellen Watson, Wells Spencer, Little, Hunt, Fridley, Clark, Wakefield, Page, Haish, Wiley, Lamb, Beitel, Fuller, Humphrey Roberts, Satterliie, Wiley, Van Fleet, Winegar, Merritt, Wiltberger, Cassie Roberts, John D. Roberts.
001.abstract.009 Section 34, names include, George Boyd, Daniel Boyd, Gage, Lewis, Thorp, Fraser, J. D. Roberts, Watson, Christopher Hary Watson (will), Beveridge, Fillett, Shepard, Wilder Roberts, Kirkpatrick, Sheaffer, Mizel, Spaulding, James Watson (minor), Koppes, Stryker, McIntoch, Kleckner.
001.abstract.010 Section 12, courthouse front door auction, names include Austin, McKean, Wilson, Wait, Mighill, Hattery, Wyckoff, Marr, Alsworth, Woodruff, Wilson, Gilbert, Swift, Wilson, Hughws, Rissman, John Michael Rissman (will), J. D. Roberts, Belle Roberts, Riddle, J. M. Rissman (estate), Foster, Crowe, Christenson, Live Stock National Bank.
001.abstract.011 Section 32, field notes, names include, Abiatha Willmarth (estate), Katharine Alford (will), Teeter, McDaniels, Beers, Roat, Gleason, Hinds, Sheriff Safford, Rochford, Bundy, Gleason, Whitford, Hinds, Frenman, McCormick.
001.abstract.012 Section 27, names incluse, William Mitchell (will), Mamie Mitchell Elgin State Hospital, Maude Mitchell (will), Stet, Edwards, Walker, Patten, Reuben Pritchard, James Walker (estate), Olmstead, Downer, Dobbin, Marks, Coe, Rose, Heeg, Gordon, Baker, O'Rourke, Harrison.
001.abstract.013 Section 10, government field notes, names include, George Greeley (will), Henry Greely (estate), Bertrand Foss (will), Adsit, Boston, Fleet, Greeley, T. J. Tuntland, Humphrey Roberts, Melaie Haugen, Wolgenberger divorce, Tuntland public sale, John - Hazel - Thomas - Ellen - Amos - Bertha Tuntland.
001.abstract.014 Section 36, Government field notes, names include Zimmer, Cowden, Cole, Rittenhouse, Thompson, Harmon, Losee, Whittle, Smith, LaBolle, James McAllister, Ward McAllister.
001.abstract.015 Section 36, names include Russell McAllister, Wittman, Russell McAllister.
001.abstract.016 Section 16, American Gold Coin payment, petition to disconnect lands from village - Milton George, names include Olmstead, Hinds, Stevens, Brown, Greenwood, Hill, Fuller, Elmer, Humphrey Roberts (will), Fuller, Chicago and Iowa Railroad, school commissioners, Abel, Grace Lamb, Henry Lamb, Stryker, Low, Bowers, Thomas Low (estate) Denmark heirs, Dora Anderson, Cecil Smith, Lloyd Waldee (estate), Thompson, Leathers, Monsanto.
001.abstract.017 Section 32, field notes, names include Prescott, Adsit, Greenwood, Whitford, Field, Beers, Root, Field, Charles Merritt, marks, Agor, Underwood, Boardman, Robert Watson, Crego, Wiltberger.
001.abstract.018 Section 32, names include Field, Hall, Russell, Madison, Dudley, Williams, White, Kent, harter, Olmstead, Whitford, McCormick, Thomas McCormick, Grady, Field, Oram, Partridge, Valentine, Kent, Harter, Whitford, Marsden, Pritchard, Forer, Daniel Olmstead (will).
001.abstract.019 Lamb's addition, block 2, lot 5, names include Olsmtead, school commissioners, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts (will), Grace and Henry Lamb, John D. Roberts, Gunderson, Kit Carson, Hiram Kirkpatrick, Davenport, Wilhelm Johnson, Wangler, Martin, Harry Bronson (divorce), Clark, Nehring, Schumacher.
001.abstract.020 Section 11, beautiful script by A. S. Babcock, names include McCleary, Wilson, Williamson, Wiltberger, Chauncey broughton, Gorrell, Waite, John D. Roberts, Harvey Fuller, Frederick Townsend, Abrams, Carrie Fuller (will), James Fuller (will), Harvey Fuller (estate).
001.abstract.021 Original village, block 3, lot 5, names include, Olmstead, school commissioners, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts (will), Hinckley, Baxter, Wakefield, Henderson, Carhles Carns, Edward Maple, post nuptial agreement Charles Carns, William Henderson (will).
001.abstract.022 Section 15, abstract of Harley Radtke's large home and warranty deeds, names include Millett, Greeley, Hackney, Van Fleet, Challand, Fuller, Louthan, Wilder Potter (estate and will).
001.abstract.023 Greeley Addition, block 2, lot 6, names include Millette, Greeley, Moore,. Wesley Merritt, Benjamin Hackney, Hiram Greeley, Van Fleet, Gibbons, Martin, Duncan McDougall (estate) , Wesley Merritt (estate), 
001.abstract.024 Northeast subdivision, lots A and B, names include Millette, Greeley, Hackney, Van Flet, Hiram Greeley, Abijah Little, Ida Fearon (estate), hand drawn maps of subdivision, Camron, Matteson, A. J. Kirkpatrick.
001.abstract.025 Section 3, cover for John F. Greeley 1875, names include Shackelton, Rufus Hopkins, Simon Abel, Marshall Abel, David Strong, Lawrence, Greeley, Gurdie Greeley (will), Emma Zeller, Reines, Logeland, R. R. Roberts, Hammerschmidt, Hay, Johnson, Suddeth, Anna Davis, Skorberg, Cynthia Roberts, GEorge DArling.
001.abstract.026 Section 31, supplemental, names include Kleinmaier, Fox Valley Prod Credit, Met. Life.
001.abstract.027 Section 2, government field notes, names include Green, Burnham, Barrett, Harris, Currey, August Lifite, Bliss, Justin Morrill, Thomas Currey, Austin, Leifheit, Susan Divine, Luther Lowell, Khlela, Edward Borchers, George Kahle (will), August Borchers (will).
001.abstract.028 Original village, block 7, lot 5, names include Olmstead, school commissioners, Elmer, Hinds, Humohrey Roberts (will), Taylor, Nathaniel Merritt (estate and will), Keene, Kirschhefer, Fred Brown, John D. Roberts (divorce from Cassie Roberts and will), Wilder Roberts (will), Grace Fay, Conlin, Rufus Roberts, Charles Macklin, Karl Rissman, Quarnstrom, 
001.abstract.029 Allen's addition, block 2, lot 2, 3 and 4, names include Millette, Greeley, Badenoch, Eber Greeley, Hiram Greeley, John Greeley (estate), Charles Allen, Achsa Fuller, Elizabeth Buerer, Benjamin Hackney, Van Fleet.
001.abstract.030 Section 22, government field notes, names include Morris Kain (estate and will), Hiram Kirkpatrick (estate) , Ira Kirkpatrick, Minnie Brown, Harry Kirkpatrick, 
001.abstract.031 Section 13, plat dedication of highway route 71 / 30; names include Curtice, Scott, Chicago and Iowa Railroad, Andrew Beveridge, Reynolds, Wilson, Ilseman, Henderson, Humphrey Roberts, Clark, Cunz, Hipple, Emma and Ida Woods, David Hipple, Hamilton Scott (estate), William Ilseman (estate), Dora Cunz (estate).
001.abstract.032 Greeley addition, block 2, lot 1, names include Millette, Eber Greeley, Hiram Greeley, Normandin, Lorenzo Waite, Waltur Bishop, Cliffe, George Fadner, Benjamin Hackney, Van Fleet, William Sell, Townsend, Oscar Matteson, Mary Wiltberger, Giles, Alice Mercer (will), Mary Antionette Wiltberger (estate).
001.abstract.033 Section 28, names include Hall, Benjamin Batteson, William Scott, Russell Brown (will), Prosser, Van Alstine, Washington Smith, Lewis Smith, Thomas Newland, Hanfort, Brown, Ralph Brown (will), Grace Brown Case.
001.abstract.034 Congdon addition, block 4, lot 7, names include Randall, Thrall, Todd, George Congdon, Holiway, Niles Davenport, Georgia Hunter, Davenport, Martin, Hall, Stinson, Alice Hall, William Hartman, Albert Ham, James Halloway (estate).
001.abstract.035 Section 32, beautiful cover drawing, names include Olmstead, Whitford, Field, Teeter, Adsil, Post, Myron Whitford (will) , Forbush, Clark, Carnes, Lutz, John Carnes, Fred Brown, Orstead, guardianship for Mary Whitford, court case Abram Kauffman. 
001.abstract.036 Greeley addition, block 1, lot 7, names include Millette, Eber Greeley, Hiram Greeley, Hackney, Van Fleet, John Greeley, Colton, Files, Theodore Johnson, Davis, Linda Keene (estate and will), Clyde Keene, Cora Forrer, Russ Johnson.
001.abstract.037 Original village, block 7, lot 6, names include Olmstead, school commissioners, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts, Hill, alfred Bradbury, John Kitner, Alfred Bradbury (estate).
001.abstract.038 Original village, block 7, lot 1, Masonic hall, names include Olmstead, school commissioners, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts, Baptist church, Illinois Baptist State Conv., Lewis Fuller, Sarah MacFarlane.
002.abstract.001 No. 11289 Original village, Block 1, lot 7; original town plat- 1892; Names include Olmstead, Hinds, Elmer, Humphrey Roberts, Methodist Episcopal church, Walter McFarlane (will), School commissioners, Richmond, VanEtten, Woods, McFuller.
002.abstract.002 No. 20009 Original village, block 1, lot 1 and 2; original town plat; remaning streets; Fire Protection District; Names include Olmstead, School commissioners, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts, Abby, Tuttle, Julia and William Roberts, Bean, R. R. Brown (will), Scott, Thompson, Babcock.
002.abstract.003 No. 28144 Original village, block 2, lot 6; names include Olmstead, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts, Sarah Austin, Elizabeth Craig, John Abby, William Roberts (will), John Kirkpatrick, John Beck, A. M. Maxwell, Herschel and Ralph Schermerhorn (divorce and will), Morse, Hardy, Potter, Smith, J. J. Kingsley (estate).
002.abstract.004 No. 4137 Original village, block 2, lot 7 and 8; names include Olmstead, Elmer, Humphrey Roberts, Hinckley, Heune, Orr, Hinds, Dixon, John Dixon (will), Stryker, William Stryker (will), Freeman, Ida Stryker (will), Boekenhauer, Brainerd.
002.abstract.005 No. 24170 Original village, block 3, lot 2, remaining streets, Fire Protection District; names include Olmstead, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts, Horton, Taft, Spencer, Pearle, Edwards, Wakefield, Thorpe, Greeley, Howison, Gunderson Gunder and Mildred divorce, Woods, Stryker, Boyle, Haller, And and Walter Haller divorce.
002.abstract.006 No. 33963 Original village, block 3, lots 3 and 4; remaining streets, Fire Protection District; names include Olmstead, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts, White, Slater, Moore, Swift, Wakefield, George Wakefield (will), Thorpe, Souder, Alford.
002.abstract.007 No. 18395 Original village, block 4, lot 5, south 1/2 of lot 4; Commonwealth Edison pole and electric line rights; renaiming streets; names include Olmstead, Elmer, Humphrey Roberts, Hinckley, Pearl, Crowell, Wilton, Kyle, John Kirkpatrick (estate), Dean, Noss, Lewis trustee, Hipple.
002.abstract.008 No. 18449 Original village, block 5, lot 1; Commonwealth Edison Company pole and electric line rights; remaining streets; names include Olmstead, School Commissioners, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts, Hinckley, Kepper, Kepfer, Orr, Wilton, Crowell, Mary Crowell (estate), Kyle, Waterman Presbyterian Church, Ferguson, Ellen Ferguson (will), Kirkpatrick, Stryker, Mendez (forclosure), Pogue, Miller, Buerer.
002.abstract.009 No. 10600 Original village, block 5, lots 3 and 4; village organization 1877, Pole and electric line rights; names include Olmstead, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts, Alford, Johnson, Brown, Jane Edwards (will), Bednark, James Barmore (will), Baremore, Robert Humphrey, Graham, Kirkpatrick, Lemon, Thompson, Wilson.
002.abstract.010 No. 18559 Original village, block 7, lot 10; remaining streets; names include Olmstead, School commissioners, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts (will), Lamb, Catherine Roberts (will), hair wreath, William Roberts (will), French, Esperson, Heeg, Nash, Clark, HElen Nash (will and Estate), Schultz, Stewart.
002.abstract.011 No. 7383 Roberts First addition, block 3, Roberts to village 1877; names include Olmstead, Elmer, Humphrey Roberts, Greenwood, Giles, trustees of school, Hinds, Herrick, Howison, Mack.
002.abstract.012 No. 41288 Original village, block 6, lot 13 and 14; name change Clinton Center Baptist church to First Baptist church of Waterman, 1893; Fire Protection District, remaining streets; names include Olmstead, School commissioners, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts, Tuttle, Swift, Keene, Pogue, Wedkemper, Wilkenson, Agnew, Olson, Swanson, Borchers, Heath.
002.abstract.013 No. 18759 Original village, block 7, lot 6; names include Olmstead, School commissioners, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts, Hill, Alfred Bradbury (estate), John Kitner, Schultz, Robinson.
002.abstract.014 No. 57941 Original village, block 7, lot 7, village organization, remaining streets, fire protection district; names include Olmstead, school commissioners, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts, Bailey, Davis, Mighell, Stewart, Wiltberger, Schrader, Erastus Dean (estate), Elbert Dean (estate and will), Ardelia May Dean (will), Woods, Fay, Swift.
002.abstract.015 No. 10358 Original village, block 7, lot 8; names include Olmstead, Elmer, Humphrey Roberts, Hulley, Fulle, Henry Leifheit (will), School commissioners, Hinds, Rand, Robert Humphrey, Harpman.
002.abstract.016 No. 45906 Part of the Northeast 1/4 of section 16, Pole and wire telephone line rights, Zoning ordinance, Fire Protection, names include Olmstead, school commissioners, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts (will), Lamb, Grace Lamb (will), Babcock, Esperson, French, Fay, Potts, Blackman, Maple, Cutts, Hutter.
002.abstract.017 No. 51698 South of Second Street (2nd), block 9 and 15; school verbiage, names include Olmstead, School commissioners, Hinds, Greenfield, Marks, Stevens, Brown, Humphrey Roberts (will), Lamb, John and Cassie Roberts divorce, Fay, Wilder Roberts (estate), trustees of school, Whitford, DeLoss Roberts (estate), Hipple, Daneau, John Kitner (trustee).
002.abstract.018 No. 8344 Original village, block 7, lot 11; names include Olmstead, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts, Wallace, Watson Pritchard, Coy, Wakefield, Wirtz, Edward Place (estate), Rowley, Bowler, Henderson, Minerva Herrich (will), Hutchinson.
002.abstract.019 No. 40779 Original village, block 7, lot 13 and 14; names include Olmstead, school commissioners, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts, Pritchard, Coy, Wakefield, Brown, Pluma Woods (estate), Hipple, Bollinger, Joranlien.
002.abstract.020 No. 22437 Original village, block 6, lot 1, village incorporation 1877, remaining streets, fire protection; names include Olmstead, school commissioners, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts, Hickey, Yearnshaw, Pritchard, Tuttle, Samuel Swift (estate), Homan, Kirkpatrick, George Wiltse, Klages, Beiler, Leslie, Talbot, Waldvogel, Healy, Schrader, Parks.
002.abstract.021 No. 47902 Original village, block 6, lot 4; certificate of village organization, remaining streets, fire protection; names include Olmstead, school commissioners, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts, Kirkpatrick, Doty, Isaac Kirkpatrick (estate), Andrews, Peck, McMillan, Keene, North.
002.abstract.022 No. 10357  Original village, block 7, lot 4; names include Olmstead, Elmer, Humphrey Roberts, Cole, Leifheit, Mullis, School commissioners, Hinds, Cass, Schweyer, Wilson, Kirkpatrick, Sarbaugh, Gordon.
002.abstract.023 No. 3972 Original village, block 8, lot 3 and 4; naiming streets, fire protection, Waterman Engineering Corporation; names include Olmstead, Elmer, Humphrey Roberts, Kirkpatrick, Wiltberger, Price, Keith, Hinds, Weaver, Richmond, William Richmond (will), Bollinger, Douglas, Tate, Sherman, Carnahan.
002.abstract.024 No. 3972 Original village, block 8, lot 3 and 4; remaining streets, Dairymans Association; names include Olmstead, Elmer, Humphrey Roberts, Kirkpatrick, Weaver, Pritchard, Wiltberger, Price, Keith, school commissioners, Hinds, Richmond, William Richmond (will), Bollinger, Douglas, Tate, Liddick, Wilcox, Nix.
002.abstract.025 No. 20573 Original village, block 8, west one foot of lot 7, lot 8, east 12 feet of lot 9; names include Olmstead, school commissioners, Elmer Hinds, Humphrey Roberts (will), D. B. Waterman, Orr, Schaefle, Stark, Hillegas, Brock, Leifheit, Grinert, Granart, Greenwood, Hinckley, Spencer, George Greenwood (will), Klagas, Clara Fellows (will), Sherman Fellows (will).
002.abstract.026 NO. 41278 Original village, block 13, lot 1 and 2, remaining streets; names include Olmstead, school commissioner, Hinds, Greenfield, Marks, Stevens, Brown, Humphrey Roberts, Downey, J. D. Roberts, Coy, Tompkins, Erickson, Glover, Johnson, Heriand, Colliflower, Robert and Ruth Heriaud (divorce), Colton.
002.abstract.027A No. 45720 Original village, block 13, lot 3 and 4; Waterman Oil Company, Fire Protection District; names include Olmstead, School commissioner, Hinds, Greenfield, Marks, Stevens, Brown, Humphrey Roberts, Hinckley, John D. Roberts (will), Wilder H. Roberts (will), Delos R. Roberts (estate), Grace Fay (estate).
002.abstract.027B No. 45720 Original village, block 13, lot 3 and 4; Isaac Kirkpatrick (estate), Langlois, Andrews, Kirkpatrick, John Kirkpatrick (estate), Wollenweber, Smith, William H. Smith (estate), Sadie Smith (estate), Cecil Smith (estate), Revell, Phillips Petroleum Company, Margaret and Arthur Revell (divorce).
002.abstract.028 No. 15053 Original village, block 7, lot 3, Fire Protection District, remaining streets; names include Olmstead, Elmer, Humphrey Roberts, Cole, Macklin, George Macklin (estate), Noss, Hinds, McFarlane, Schultz, Hipple, Hutchinson.
002.abstract.029 No. 40763 Original village, block 8, lot 1 and 2; names include Olmstead, school commissioners, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts, Hinckley, Robert Humphrey, Richmond, Boekenhauer, Charles Boekenhauer (estate), Dora Boekenhauer (will), Collignon, Willert, Bollman, Bargman, Schlomann, Moeller.
002.abstract.030 No. 53706 Original village, block 14, lot 1 and 2; names include Olmstead, school commissioners, Hinds, Greenfield, Marks, Stevens, Brown, Humphrey Roberts, Hinckley, Anderson, Daley, Joana Daley (will), John D. Roberts (will), John D. and Cassie Roberts (divorce), Fay, Kirkpatrick, Wilder Roberts (estate), Rissman, Cunz, Gates.
002.abstract.031 No. 46851 Village, block 11, South of railroad tracks, certificate of village organization 1877, remaining streets, Fire protection district; names include Olmstead, school commissioner, Hinds, Greenfield, Marks, Stevens, Brown, Humphrey Roberts, Hinckley, Little, Daley, Keeley Maus and Company, Daley Manufacturing Company, DeKalb Implement Works, Salisburg, Pond, Wakefield, Fix River Oil Company, Cities Service Oil Company, Bowman, Luxton.
002.abstract.032 No. 34199 Original village, block 6, south 23 feet of lot 2 and all of lot 3; remaining streets, Fire Protection district; names include Olmstead, school commissioner, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts, Hinckley, Yearnshaw, Watson Pritchard, Tuttle, Swift, Samuel Swift (estate), Homan, Kirkpatrick, George Wiltse, Brown, Chapman, Robert Humphrey, Samson, J. Deloss Roberts, Hiram Kirkpatrick (estate), Smith, Charlesworth, Smith's Garage, Jones, James.
002.abstract.033 No. 34285 Lamb's addition, block 2, lot 9 and 10; plat of Lamb's addition to village; remaining streets, Fire protection district; names include Olmstead, School commissioner, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts (will), Grace Lamb, Morse, Ilsemann, William Ilseman (estate), Minnie Baie Ilseman (estate), Louis and Dora Cunz, Ameil Baie, Baie, Tate, Peterson.
002.abstract.034 No. 47586 Lamb's addition, block 2, lot 16, plat of addition to village, certification of village organization 1877, Fire protection district, remaining streets; names include Olmstead, school commissioner, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts (will), Lamb, Grace Lamb (will), Otto Babcock, Lovig, Hollis, Chestnut, Burton.
002.abstract.035 No. 24849 Congdon's addition, block 3, lot 3 and 4; Congdon to village 1876; remaining streets; names include Randall, Thrall, Todd, Congdon, Ames, Martin, John D. Roberts, Christian F. Martin (estate), Jacobson, Minich, Holloway, Davenport, Kopp, East, Nancy East (incompetent), Maple.
002.abstract.036 No. 37742 Congdon's addition, block 4, lot 8 and 9; names included, Randall, Thrall, Todd, Congdon, Holiway, James Holloway (estate), Mary Wood (estate), Davenport, George Congdon (estate), McFarlane, Walter McFarlane (estate), Elizabeth Davenport (estate), Martin, Graham, Hall, Hartman, Ham.
002.abstract.037 No. 33855 Congdon's addition, block 5, lot 8, 9 and 10; names include Randall, Thrall, Todd, Congdon, Kopp, Bigelow, Husk, Scott, Hicks, Cyrus Kopp (estate), Matilda Kopp (estate).
002.abstract.038 No. 29967 Congdon's addition, block 6, lot 4, 5, 6 and 7; Mitchell Electric Company, J. & M. Radio and Television Supplies, Fire protection district, remaining streets; names include Randall, Thrall, Todd, Congdon, Marshall, Mersal, McCabe, Kirchhefer, Brownlee, Granart, Lambing, Huff, Wilson Huff (will), Cunz, Mitchell, Ray, Robert Mitchell (will).
002.abstract.039 No. 29967 Congdon's addition, block 6, lot 4, 5, 6 and 7; Mitchell Electric Company, J. & M. Radio and Television Supplies, Fire protection district, remaining streets; names include Randall, Thrall, Todd, Congdon, Marshall, Mersal, McCabe, Kirchhefer, Brownlee, Huff, Wilson Huff (will), Minnie Miller, Cunz.
002.abstract.040 No. 45137 Greeley's addition, block 1, lot 1; platted 1872, hand drawn map; remaining streets; names include Millette, Greeley, Hackney, Sharp, Van Fleet, Robert Humphrey, Challand, Fuller, Adelbert Fuller (estate), Paul Greeley (will), Hays, Hays Dairy Products, Foster, Meredith, Sawyer, Jack and Amtha Meredith (divorce), Meredith Gulf Service.
002.abstract.041 No. 27181 Greeley's addition, block 2, lot 4; names include Millett, Greeley, Hackney, Van Fleet, Baie, Rowley, Swan, Hays, Wiltse, Blackman, Hobble, Burmester, Yatz, Cunz, Huff, Gordon, Edward Huff (estate), Hayes, Coss.
002.abstract.042 No. 4116 Greeley's addition, block 3, lot 9 and 10; renaiming streets, Fire protection district; names include Millette, Greeley, Sharp, Negus, Durham, Van Fleet, Potter, George Millette (estate), Bradbury, Eliza Durham (will) Hall, Wielert, Liddick, Ennis, Peterson.
002.abstract.043 No. 17721 Greeley's addition, block 4, lot 3 and 4; names include Millette, Greeley, Sharp, Rowley, Robinson, Specht, Hackney, Van Fleet, Gibbons, Potter, Robinson, Russell, Peterson, Bodine, Hirschmiller.
002.abstract.044 No. 23839 Lamb's addition, block 2, lot 1 and 2; names include Olmstead, school commissioner, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts (will), Lamb, Simpson, Mighell, Flewellin.
002.abstract.045 No. 58285 Lamb's addition, block 1, lot 5 and 6; certificate of organization village of Waterman; plat of Lamb's adidtion to village; names include Olmstead, school commissioner, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts (will), Lamb, Babcock, Fuller, Simpson, Quigley, Dwight Fuller (estate).
002.abstract.046 No. 50902 Lamb's addition, block 2, lot 17 and 18; certificate of village organization; Lamb's addition to village; names include Olmstead, school commissioner, Nathan Elmer, Earl Hinds, Humphrey Roberts (will), Grace Lamb (will), Babcock, Keene, Elmer Thompson.
002.abstract.047 No. 25017 Greeley's subdivision north east; pole and telephone line rights; Danielson's subdivision, lot 11, North east subdivision, lot C, D, I and J; names include George Millett, Eber Greeley, Hiram Greeley, Benjamin Hackney, Isaac Van Fleet, Sharp, Challand, Fuller, Robinson, Ulrika Miller, Fransen, Kirkpatrick, Safeblade, Camron Fearon, MacFarlane, Little, Ida Fearon (estate), Danielson, Easterbrook, Ray, Coppess, Witt, Johnson, Swift, Taylor.
003.abstract.002 No. 14790 Northeast subdivision, Fire protection district, remaining streets; names include George Millette (estate), Greeley, Sharp, Badnoch, John Greeley (estate), Allen, Fred Allen (estate), Potter, Wilder Potter (estate and will, petition to sell real estate to pay debts, Hackney, VanFleet, Johnson, Humphrey Roberts, Randles, Fearon, Mary Hamsmith, Baker, Parks, Bowman.
003.abstract.003 No. 47460 Northeast subdivision and plat; Greeley's addition to village, certificate of village organization; Danielson's addition; names include George Millette, Greeley, Hackney, Van Fleet, Sharp, Hiram Greeley (estate), Marion, Clara Greeley (estate), George Greeley estate, Carl Greeley estate, Annie Greeley estate, Martin, Danielson, Hipple.
003.abstract.004 No. 25017 Northeast subdivision and plat; Danielson's subdivision, remaining streets, Fire protection, H. M Greeley addition (second addition); names include George Millette, Greeley, Hackney, Van Fleet, Sharp, Challand, Fuller, Robinson, Ulrika Miller, Fransen, Kirkpatrick, Safeblade, Camron, Fearon MacFarlane, Abijah Little, Ida Fearon estate, Danielson, Ray, Coppess, Witt, Graham, Strausberger, Dahnert, Frank Pritchard.
003.abstract.005 No. 16259 Withey's addition, remaining streets, Fire protection; names include Millette, Greeley, Sharp, Badnoch, John Greeley (estate), Allen, Normandin, Rowley, Kilgore, Matilda Normandine (estate), Juliza Normandin (estate), Darnell, Pogue Brothers Lumber, Larson, Fred Allen estate, Potter, Wilder Potter estate, John Woods, John Kilgore estate, minor guardianship, Withey right of way, Kilgore, Frank Withey will.
003.abstract.006 No. 60819 Block 11 south of railroad tracks, supplemental abstract, Toby Thompson.
003.abstract.007 No. 29028 Northeast subdivision, lots A and B, names include Millette, Greeley, Hackney, Van Fleet, Sharp, Abijah Little, Fearon, Ida Fearon (estate).
003.abstract.008 No. 25017 Northeast subdivision; names include Millette, Greeley, Hackney, Van Fleet, Sharp, Challand, Fuller, Robinson, Miller, Franzen, Kirkpatrick, Safeblade, Camron Fearon, MacFArlane, Abijah Little, Ida Fearon (estate), Danielson, Coppess, Easterbrooks.
003.abstract.009 No. 25017 Allen's Northeast subdivision, Danielson's subdivision, names include, Millette, Greeley, Hackley, Sharp, Van Fleet, Challand, Fuller, Robinson, Miller, Fransen, Safeblade, Kirkpatrick, Cameron Fearon, MacFarlane, Abijah Little, Ida Fearon (estate), Danielson, Coppess, Anderson.
003.abstract.010A No. 7750 Greeley's addition, block 3, lot 7 and west 1/2 of the north west 1/4 of section 35, copy of land grant to Francis Telford signed by James Polk; names include Benjamin Matteson, Oscar Matteson, Catherine Russell, John and Alexander Henderson, George Henderson estate.
003.abstract.010B Names include Sarah and Riley Hampton, Chauncy Broughton, William McGuire, Joseph and Nancy Smith, E. Hall, Humphrey Roberts Sr. and Jr., Rosanna and Joseph Smith, Francis Telford, John Stewart, Elijah Stewart, John Walker, Andrew Beveridge, William Nelson S. E. Shepardson, Frederick B. Townsend, Belle B. Roberts, Humphrey Roberts.
003.abstract.011 No. 3550 color map of county, Southeast 1/4 of section 2; names include Horace Austin, Henry Thorel (estate), Caroline Ullman, Wilhelm Kuster, Minna Schulze, Gerald Renpke, Johanna Thord (estate and will), Auguste Everlien, Marie Jansen, Arvie Boller, VonOhlen, Wilhelmina Baie, Mary Rickerman will, Lillian Waldee.
003.abstract.012A No. 43476A part of the south 398 fet of the northwestt 1/4 of southwest 1/4 of section 5; petition to lay road 1945; names include Thomas Braynard, John Abbot (estate), Leander Foote, James Beveridge, Cleland, Cleland Abbott, Lydia Abbott, Phineas Terry, Hiram Beard, June Baxter, James Adsit, School district 7, Elizabeth Estee, Chauncey Broughton, Laura and William Bowers will, Harvey Allen.
003.abstract.012B Names include Helen Dickey, John Middleton, Anna and William Duffey (estate), Sarah and Calvin Wilkie (estate), Wm, Neal military bounty, Nathan Robinson, Horace, Gilbert, John and Charles Boynton, Alonzo George, McCormick, Cyrus and Leander McCormnick, Edward Fitzgerald, J. W. Middleton, Sdie and Sarah McCormick, Helen Horan, Thomas McCormick, Ane and C. D. Thorton, Margaret Adams, Charles Richardson, K. T. Biejland.
003.abstract.013 No, 10998 West 1/2 of the southeast 1/4 of section 16, Thomas Low land heirs living in enemy occupied Denmark, names include Mathew Olmstead, Pitt Morse Hinds, Henrietta Stevens, Sewell Brown, Nathan Greenwood, Benjamin Hill, Lawson, Winslow, Stephen Gillett, John Fulley (Fulle) estate, Nathan Elmer, Humphrey Roberts, Chicago and Iowa Railroad, Melanothon Greenfield, William Marks, Marshall and Simon Abel, Grace Lamb, Ida Bowers, Nellie Stryker, Thomas Low estate, Milton George, Dora Anderson, Cecil Smith, Toby Thompson.
003.abstract.014 Section 23, north 50 acres of the east 1/2 of northwest 1/4 and north 50 acres of west 1/2 of north east 1/4, right of way for road, pole and electric line rights; names include James Eaton, Philo Tuttle, James Mighell, Samuel Henderson (estate), Daniel Tuttle, John McKibben, Simon Abel estate, John James, Harriet Henderson (will and estate), Hampton.
003.abstract.015 Misellaneous items on abstracts names include John D. Roberts, William Sarbaugh, Mary Kopfer, Lillian and Herschel Pooler, Ralph and Alice Stryker, Jack and Marjorie Meredith, Lawrence Alice Baie, Roberts and Luella Graham, Howard and Elaine Lofgren.
003.abstract.016 No. 58135 Section 14, north west 1/4; right of way for railroad, sale for public road and plat; pole and electric line rights; names include Daniel Wilson, Genry Vanacker, James Parsons, Eliza and John Abby (estate), John McCleary, Solomon Woodward, Julia and William Roberts, William W. Roberts, May and Chauncey Broughton (estate), Ralph R. Roberts, Hiram Greeley (estate), Grace Lamb, Louise Scott, George Greeley (estate), Rose Marion, Carl and Paul Greeley (estate and will), Carl Bartell, August Miller, Petroleum Corporation, E. F. Schmidt, Clara, Joyce, Maude, Paul W. and Robert Greeley, Jeanette Sherman Sawyer.
003.abstract.017 Original village, Block 7, lot 7; names include Humphrey Roberts, L. H. Jones, J. B. Smith, John J, Davis, Charles Mighell, Francis Stewart.
003.abstract.018 No. 40779 Original village, block 7, lot 13 and 14; names include Olmstead, school commissioners, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts, Watson Pritchard, B. A. Coy, George Wakefield, Nancy and Fred Brown, Pluma Woods (estate), Ida and Emma Woods, Helmer Joranlien.
003.abstract.019 No. 8344 Original village, block 7, lot 11; names include Olmstead, Elmer, Hinds, Humphrey Roberts, Wallace, Watson Pritchard, B. A. Coy,George Wakefield, Fredinand Wirtz, Edward Place (estate), Enoch Rowley, school commissioners, Sarah Bowler, Alexander Henderson.
003.abstract.020 No. 18335 Roberts First addition, block 1, lot 4 and 5; names include Mathew Olmstead, Nathan Elmer, Earl Hinds, Humphrey Roberts, Charles Bradburg, Smiley Kirkpatrick, John Kirkpatrick, Amos McCaskey, John McCaskey, Frederick McCaskey civil war veteran, school commissioners, George and Matilda Baxter, Mark and Elmer Simpson (estate), George Esperson, Minnie and Grace Brown, Mary Easterbrook, Floyd Spencer, Nancy Spencer (estate).
003.abstract.021 No. 33217 section 27, northeast 1/4, northwest 1/4, east 1/2; names include William Erwin, James, Adsit, John Walker, James Walker (estate), Mary Walker, Ephraim Woods, Alfred Downer, Wealthy Walker, Isaac Kirkpatrick Jr., Eliza Grimwood, William Deacon, Hiram Kirkpatrick (estate), H. Niles Kirkpatrick, insanity, Harry Kirk.
003.abstract.022 No. 55320 section 15, Greeley's addition, block 1, lot 7 and 8, certificate of organization of village, fire protection, remaining streets; names include Samuel - Mary Jane - George Millette, Eber Greeley, Hiram Greeley, Benjamin Hackney, Sharp, Isaac VanFleet, Robert Humphrey, Henry Challand, Adelbert Fuller, Paul and Selwyn Greeley, Andrew Gilchrist (will), Irene Clarke, Mary and Merle Johnson bankruptcy.
003.abstract.023 No. 30190 Original village, block 7, lot 12, sale of original village property; names include Mathew Olmstead, School commissioners, Nathan Elmer, Earl Hinds, Humphrey Roberts, Francis Hinckley, Charles Mighell, I. W. Pritchard, B. A. Coy, George Wakefield, Nancy and Fred Brown, Ida May Rowley, Lymon Frasier, Wells Spencer (will).
003.abstract.024 No. 30317, Lamb's addition, Lot 15 and 14 (part) block 2; names include Olmstead, School commissioners, Nathan, Hinds, Humphrey Roberts (will), Grace Lamb, Wakefield, Lovig, Oscar Johnson, Nellie Stryker (estate and will), Brainerd, Cullen, George Stryker, Wayne Stryker, Leo Weaver.
003.abstract.025 No. 40154, Lamb's addition, block 1, lot 3 and 4; names include Olmstead, school commissioners, Nathan Elmer, Earl Hinds, Humphrey Roberts (will), William Nellson, Lamb, Mary O'Rourke, William Roberts vs Grace and Henry Lamb, plat of Lamb's addition.
003.abstract.026 No. 45025, Danielson's subdivision, lot 7, part of lots C, D, I, J, names include Eric Danielson, H. Brainerd.
003.abstract.028 No. 69887, section 32, north east 1/4 of south west 1/4 and north west 1/4 of south east 1/4; names include John Larson, George Sawyer, Olmstead, James Adsit, Orson Colton, A. Sawyer (marriage), Eva and Alta Sawyer, Orville Dunaway.
003.abstract.029 No. 11997, section 16, south of Waterman village, east 1/2 of south east 1/4 and north east 1/, section 21; names include Olmstead, Hinds, Stevens, S. Brown, Humphrey Roberts (will), Isabella Roberts, Wilder Roberts (estate), School commissioners, Melancthon Greenfield, William Marks, Thomas Greenwood (death, sheriff sale), J. Morrill, William Moore, Henry Safford, Ben Hackney, John Delos Roberts (will), Harrison Agor, Rufina Roberts, Rufus Roberts, Elmer Hipple, court case William Roberts vs Roberts heirs, Delos and Bernice Roberts court cases.
003.abstract.030 No. 27485, section 34 north east 1/4 of south east 1/4; section 35 west 1/2 of south west 1/4 and west 1/2 of north west 1/4; names include Francis Telford, John Henderson, David Hipple, Humphrey Roberts, deed release to John Halverson, Indenture paper.
003.abstract.031 No. 14790, section 15 north west 1/4 Allen's addition, names include George Millette, Greeley subdivision, Eber Greeley, Hiram M. Greeley, Gurda and John Greeley, Jospeh Badnoch, Charles Allen, Fred Allen (estate), Ella Allen, Wilder Potter (estate and will), Benjamin Hackney, Isaac Van Fleet, Frank and Minnie Johnson (auction), Humphrey Roberts, L. Randles, Mary Hansmith, Jerome Millett.
003.abstract.032 No. 39322 original village, block 10, lot 1 and 2; names include Olmstead, school commissioners, Pitt Hinds, Helancthon Greenfield, William Marks, Henretta Stevens, Humphrey Roberts (will), John and Belle Roberts, Lida French, Eva Esperson, John and Bruce Roberts, Grace Lamb, Cynthia Roberts (will),Adolph Wollenweber,William Roberts (will) Carl and Marion Larson, Arden Baie, town survey.
003.abstract.033 No. 45953 Section 15 south west 1/4 of north west 1/4; names include George Millette, Eber Greeley, Hiram Greeley, Ben Hackney, Van Fleet, Levi Sharp, Gurda Greeley, Joseph Badnoch, Charles Allen, Peter Normandin, Fred Allen (will), Ella Allen, Wilder Potter (will), May Allen Potter, Humphrey Roberts, Frank Johnson, L. Randles, Hamsmith, Brainerd, Howard Kauffman, Erastus Dean, Elbert Dean (will), Mildred Spear, Ardelia Dean. John and Rebecca Kitner, railroad (train) right of way, hand drawn maps.
003.abstract.034 No. 16328, section 15 east 1/5 of south west 1/4 and south west 1/4 of south west 1/4; names include Daniel Valentine, George Congdon, Henry Pearsons, John Randall, Chauncey Todd (Thrall), George Corydon, Harrison Agar, Orin Todd, Chicago & Iowa railroad (train), Daniel Volintine, Hattie Bininger, William Congdon, Humphrey Roberts, Carrie Congdon, school trustee, DeKalb County Agricultural Association, Edmund Hoepe, John James, beautiful hand writte abstract.
003.abstract.035 No. 24255, section 27, the Heyer sixty acres; names include William McNish, James Adsit, Alexander McNish, Daniel Warren, Moses Dean, Edwin Hunt, Esther Prescott, C. F. Greenwood, John Pratt, Luther Lowell, Sarah McNish (will), Charles Beattie, Fred Heyer, Charles McKee, Kate Greenwood, Jennie Reed, Alice Delavergne, J. B. Shepardson, Edgar Reed, Charles Heyer, Harry Kirkpatrick, court cases, 
003.abstract.036 No. 22671, Roberts First Addition, block 2, south west 1/4; names include Olmstead, school commissioners, Nathan Elmer, Earl Hinds, Humphrey Roberts, Emeline Giles (will), George Giles, Frank Giles, Oscar Matteson, Orville Stryker, M. C. Sherlock, Jonathan Davis (will), Laura Clifford, Louis Keene (family heirs), J. J. Shrader, Alex Gilchrist, Don Flewellin, Nancy Davis (will), hand drawn maps.
003.abstract.037 No. 9605, Lamb's addition, block 2, lot 7 and 8; names include Olmstead, Nathan Elmer, Humphrey Roberts  and bill to set aside) Grace Lamb, Phebe Whitford (will), William Congdon, George Sawyer, Thomas Cliffe, School commissioners, Hinds, Underwood, Augusta Congdon (estate).
003.abstract.038 No. 38838-a, section 29 west 1/2 of west 1/2 of north east 1/4 and east 1/2 of north west 1/4; names include James Adsit, Rueben Pritchard (will), G.C. Dana, Preston Cortis, George Clark Dana, Cyrus Whitford, Allen Milney, Celestia Pritchard, Jeremiah Fisher, Marion Bennett, Sanuel Alden, trustees of school, Daniel Pierce, Arthur Wilson, Moses Dean, Daniel Volintine, Harvey Allen, Lavina Doty, Edward Orr, John D. Roberts, Wilder Roberts, Gustave Coquelin, Lane Clapsaddle, Preston Woods, Chauncey Broughton, Isabella Broughton Roberts, Elbert Dean (will)
003.abstract.039 No. 48183 section 16, part of north east 1/4; names include Matthew Olmstead; original ink drawing, school map, hand drawn map of Lamb's addition and Roberts block 1, 2 and 3.
003.abstract.040 Description of South 58 feet of lot 3, block 2, original village.
003.abstract.041 Greeley's addition to village of Waterman, block 4, lot 1 1885 - 1899; names include George Greeley, Enoch Rowley, Charles Baldy.
003.abstract.042 No. 33855, Congdon addition to village of Waterman, block 5, lot 8, 9 and 10; names include John Randall, Chauncey Thrall, Orrin Tdd, George Congdon, Cyrus Kopp, George Bigalow, H. Scott, Matilda Kopp, Henry Hicks, Alma Marrick, Raymond Keene, divorce of Alma and Orin Marrick.
003.abstract.043 Section 6, west 1/2 of north east 1/4, beautiful handwriting, names include, Malachy Durgin (Deegan) estate, John Deegan, Anton Buller (estate), Charles Boyer, Charles Hart, John Deegan, Walter Wood Mowing and Reaping Machine Company Wood, Everell Dutton, John Vrooman, Lena Boller (estate), Serina Idna, Maurice Lord, Duigan "private in Captain Smith Company 2, regiment Illinois volunteers, Peter Idna (estate), Anton Boller.
003.abstract.044 No. 22740, Greeley addition, block 2, lot 2 and 3; names include George Millett, Eber Greeley, Hiram Greeley, Benjamin Hackney, Isaac Van Fleet, Henry Baie, Enoch Rowley, P. Annis, Thomas Swan, Ebenezer Sawyer (will), Mary Sawyer (will declared insane), William Wheeler (will), Walter Drake, Wilder Potter, Frank Giles, Royal and Anna Davis.
003.abstract.045 No. 53595 Original village, block 7, west 1/2 of lot 5; names include Matthew Olmstead, School commissioners, Nathan Elmer, Earl Hinds, Humphrey Roberts, James Griffith, Hamilton Scott, Mary Macklin, William Rowley, Isaac Potter, Charles macklin, Henry Burch, Edward Maple, Herschel Pooler, Noble Osborn, Vern Baker, Richard and Jo Maple, divorce Osborn, village organization.
003.abstract.046 No. 4116, Greeley addition, block 3, lot 9 and 10; names include George Millette, Eber Greeley, Hiram Greeley, Eliza Negus, Benjamin Hackney, Isaac Van Fleet, Platt Potter, E. Durham, A. Bradbury, George Hall, Isabel Wielert, Archie Wielert, J. M. Blair, Roy Schmidt, Clara Easterbrook, Irvin and Edith Liddick, Joseph Ennis, Kenneth Peterson, Vernon Baker trustee, Robert Daniel, ink drawing of streets, marriage of Lewis Durham and Eliza Negus Duram (will).
003.abstract.047 No. 4118 Greeley addition, block 3, lot 1; names include George Millette, Eber Greeley, Hiram Greeley, Levi Sharp, Amelia Roots, William Roots, Benjamin hackney, Isaac Van Fleet, Eliza Durham (will).
003.abstract.048 No. 24906 section 15 part of lot 2, west 1/2 of north west 1/4; names include George Millette, Eber Greeley. Hiram Greeley, Benjamin hackney, Isaac Van Fleet, Gurda and John Greeley (death), Joseph Badnoch, Charles Allen, Fred Allen (will), Wilder Potter, May Allen Potter, Lorenzo Matteson (will and heirs), Charles Shepardson (estate) ,Lottie Shepardson (estate), Frederick Schrader, Shelby Parks, Walter Stude, Fred Luscher, Helena Dolder sheriff.
003.abstract.049 No. 50843 original village of Waterman, block 14, lot 3 and 4; names include Olmstead, school commissioners, Pitt Hinds, Malancthon Greenfield, William Marks, Henrietta Stevens, Sewell Brown, Humphrey Roberts (will), original town survey, Catherine Roberts (will), William Roberts (will), divorce of John D. Roberts (will and estate) and Cassie Roberts, Delos Roberts (estate), R. Parsons, George Greenwood, William Evans, Henry Challand, Isaac Edwards, George Place, James Mennis, Charles Putnam, Christ Specht, August Specht, Fred Thompson, A. J. Kirkpatrick, Lynn East, William Hartman, Mary Ann Daley, William Deacon, William Downey, John Roberts, Wilder Roberts, Grace Roberts, Ken Pogue, Frank Johnson, Edgar Hipple,Al Moness.
003.anstract.027 No 76425, section 10 eastern one half 91/2) of southeast one quarter (1/4); names include Clara and Joyce Greeley, Charlotte Mosher, Department of transportation vs Greeley.
200.000.000A OVERSIZED Box in back storeroom - Rose school register 1933 - 1938; Rose school register 1925 - 1930; Rose school register 1920 - 1925; Rose school register 1920 - 1925; Clinton Township Cash book 1860 - 1935; Plan for Mileage Rationing Instructions to Administrators 1942; Childrens books - Night Before Christmas - Baby, Animals and Birds 1917; The Pen 1934 - 1935, 1936 - 1937, 1937 - 1938 Waterman Community High School newspaper; Prarie Farmer 1968 with article about Charlie Gunn; The Farm Implement News 1889; The DeKalb Daily Chronicle Northern Illinois State Teachers College 50th Anniversary Homecoming 1948 with great history.
200.000.000B OVERSIZED Box in back storeroom- Modern Woodmen of America group photo; unknown wedding photo with family, Tin type photo of Clinton House; 1922 Arbor & Bird Days; booklet Illinois; U. S. Department of Agriculture Farmers Bulletin No. 1491 Breeds of Dogs 1926; Country Life magazine 1913; The Paririe Farmer 1841 - 1941; Waterman Public School diploma for Annie Thorpe 1891.
201.000.000 Subject Box  on DeKalb - including Jospeh Glidden, DeKalb County Historical Societies, Ellwood House, miscellaneous newspaper articles, 1876 map of DeKalb County.
202.000.000 Subject Box on Genoa - including Kishwaukee Valley Heritage Society, Crumpet's Tea Room, Original town names, miscellaneous newspaper articles.
203.000.000 Subject Box on Hinckley Big Rock - including miscellaneous newspaper articles, Hinckley Country Courier, Harlem Globetrotters, Bastian farm, Hinckley historical calendar 2000, 2002, 2003, 2004, Echoes 1929 Hinckley Community High School.
204.000.000 Subject Box on Illinois - including Old Little Rock, Tourist attractions, State Seal, State bird, State Flag, miscellaneous newspapers, history, State Constitution, James Thompson, Slavery, Underground Railroad.
205.000.000 Subject Box on LaSalle and Utica - including LaSalle County Historical Society newsletters, booklet on Aitken Rural Schoolhouse and Stone Blacksmith shop, Resource Handbook of LaSalle County History and Early Education.
206.000.000 Subject Box on Other Museums - including directory of Illinois museums, Malta, The Story of Earlville, Illinois 1963 Centennial, Miscellaneous newspaper articles, Paw Paw history, Marie Louise Olmstead Museum in Somonauk, Wagner Memorial Museum in Sandwich.
207.000.000 Subject Box on Sandwich Somonauk - including Olmstead Museum, Sandwich Historical Society, Sandwich Fair,  area history, Wagner Museum, Stone Mill Museum, Opera House, The Beelman Story A History of Somonauk 1843 - 1970, Somonauk Sandwich division of villages.
208.000.000 Subject Box on Shabbona - including history, News From The Country newsletter, Shabbona Lee Rollo Historical Museum newsletter, History of Rollo Congregational Church boklet, cemetery walk.
209.000.000 Subject Box on Sycamore - including Joiner History Room and newsletter, Sycamore Historical Soceity, miscellaneous newspaper articles, Kingston, Kirkland.
210.000.000 Subject Box on Illinois Association of Mueseums (IAM) - including newsletters, directories.
211.000.000 Subject Box on Cornsilk magazine 1994 to present.
212.000.000 Subject Box on Indian Creek News Brief newsletter 2002 to present.
213.001.000 DeKalb County Reference and Yearbook 1949, 1950, 1952, 1958, 1959, 1960, 1961, 1963, 1964, 1965, 1966, 1967, 2005 and 2006.List of people who repersent the people of DeKalb county, list of important dates and item of general interest on history.
213.002.000 DeKalb County Plat maps 1940 and 1947.
213.003.000 DeKalb County Plat maps 1950, 1952 and 1957.
213.004.000 DeKalb County Plat maps 1962, 1963, 1964, 1965, 1966 and 1968.
213.005.000 DeKalb County Plat maps 1975, 1980 and 1987.
213.006.000 DeKalb County Plat maps 1993.
213.007.000 DeKalb County Plat maps 2006.
213.008.000 Miscellaneous maps, village of Waterman, no date; county highway maps 1947, 1982 and 1995; Kane County plat.
213.009.000 The Illinois Farmer Book of DeKalb County, 1925; wonderful county history
213.010.000 Civil War Personal diary of Isaac Kirkpatrick, 8th Cavalry, Illinois volunteers, 1862 - 1863.
213.011.000 The Winged Ear employee newsletter, 1944, World War II, Special addition for our men and women in service.
213.012.000 Robinson Pharmacy advertisment, no date.
213.013.000 "Log" booklet on the U.S.S. Illinois parade float, Eakle family, American Legion.
213.014.000 DeKalb County Year Book, 1985.
214.001.000 An Agricultural Almanac for 1921
214.002.000 DeKalb County School Directory, 1971 - 1972.
214.003.000 Waterman Year Book by George Congdon, 1902 - 1907 three complete sets. Sugar Grove and the Class of 1886 by George Edward Congdon, 1911.
214.004.000 Waterman Year Book by George Congdon, 1902. 
214.005.000 Waterman Year Book by George Congdon, 1903 and 1904.
214.006.000 Waterman Year Book by George Congdon, 1905.
214.007.000 Waterman Year Book by George Congdon, 1906 and 1907.
214.008.000 History of Waterman written by Emma Carson and presented at a Woman's Club meeting, 1909.
214.009.000 List of Residents for DeKalb County, 1921 ORIGINAL (use copy in 214.010.000), advertising local business. 
214.010.000 List of Residents for DeKalb County, 1921 COPY - do not use original, advertising local business. 
214.011.000 Waterman Parent Teacher Association booklets (P.T.A.)- 1949 - 1966.
215.001.000 Waterman Welcomes You booklet; Waterman Business Men's Association 1977
215.002.000 The Diary of Mildred Mercer 1910 - 1911, My Senior Year at Waterman High School
215.003.000 Greeley Farm; Phase III Data Recovery Of The Ever Greeley Site (11D280) A Civil War Ear Hog Farm, Clinton Township, DeKalb County, Illinois 2006
215.004.000 Descendants of John T. Johnson by Dr. Terry Ray Rodd and Minerva A. Oleson Todd, 2000; family genealogy
215.005.000 DeKalb County Community Foundation "New Directions New Connections" 2005 Annual Report 
215.006.000 Puppy Kitten Book; childs book; Loaned by Bernice Kitner Kirkus
215.007.000 Centennial, DeKalb, Illinois 1856 - 1956, Progress Unlimited.  History of DeKalb.
215.008.000 Waterman Citizen 1976 - 1980; Elder Berries meeting notes.
215.009.000 Waterman Citizen 1982 - 1985; Elder Berries meeting notes.
215.010.000 The 100th Sandwich Fair souvenir album and premium book, 1987.
215.011.000 Fall Festival and Community Day, Waterman 1927, program.
216.000.000 Negatives in barber shop - 
216.001.000 Negatives in barber shop - Boys - Negs and prints Clayton Kirkpatrick, W. Bennett, T Graham, Kitner brothers.
216.002.000 Negatives in barber shop - Buildings - Adam Heeg furniture, Whitford's grocery, J. D. Roberts building before 1923.
216.003.000 Negatives in barber shop - Cars - in parade E. A. Co. Flour circa 1923, Otto Babcock.
216.004.000 Negatives in barber shop - Congdon Dairy horse and wagon
216.005.000 Negatives in barber shop - Croquet court corner of Adams and Birch (S. E. Corner) across from Wakefield's, south of tracks.
216.006.000 Negatives in barber shop - Redpath Chautauqua, group of children, parade, (maybe Pennsylvania?)
216.007.000 Negatives in barber shop - Clinton Township Library about 1923, A. Kauffman, Robert Kitner on steps.
216.008.000 Negatives in barber shop - Wiltberger clock.
216.009.000 Negatives in barber shop - postcard of Candy Dan Confectionary, Dan Conlon, Candy Davis, Cedar Street.
216.010.000 Negatives in barber shop - Waterman street scene post card circa 1909, water tower, published by W. S. Andrews, Waterman, IL, to Miss Gertie Bowker with message"I will see you at the rink insead of the train" Alex.
216.011.000 Negatives in barber shop - Chautauqua Tent, Bernice Kitner Kitkus.
216.012.000 Negatives in barber shop - Fall Festival 1920's,parade floats, one room schools, Waterman Shipping Association, school district.
216.013.000 Negatives in barber shop - Negatives in barber shop - Fall Festival 1920's, parade floats, relays, fun and games, business in background - Waterman State Bank, Heeg, Harpman house, Gilchrist clothing.
216.014.000 Negatives in barber shop - Homes, of Al Schultz, Stroud - Peterson, Rose Smith, Greeley, 215 E. Elm, Cedar street where Fire Department is, 185 Cedar William Bowker, 
216.015.000 Negatives in barber shop - Hospital, Dr. Greeley's East Side Hospital.
216.016.000 Negatives in barber shop - German Immanuel Lutheran Church MD Synod, 12760 E. Lee Road Hinckley, church, school, cemetery.
216.017.000 Negatives in barber shop - John Kitner in barber shop, Rebecca Kitner, Robert Kitner, Raymond Kitner, Bernice Kitner, Hazel Larson, Glenn Kitner, Lester Kitner, Mrs. Jim Kitner. 
216.018.000 Negatives in barber shop - Miss Hefty, early teachers, Vivian Ames, Clara Greeley.
216.019.000 Negatives in barber shop - Men - A. Satterle, Hiram Kirkpatrick, Eddie Price, William Bowker, Charles Allen, Ivan Keene, Gerald Eakle, baseball team.
216.020.000 Negatives in barber shop - Memorial Park, trees in Memorial park, library, parade.
216.021.000 Negatives in barber shop - People - Kit Carson and daughter June Carson, Threshng crew Del Fuller farm John Kitner, Cedar street Girls Bernice Kirkus, Annie Gordon, Marjorie Graham, Beeda Fields, Viola Blackman, Evelyn Ellithope, Grace Tallman.
216.022.000 Negatives in barber shop - Rebecca Liddick holding reins, Ruth Fuller on horse 1911, 10327 North Waterman Road Dell Fuller farm.
216.023.000 Negatives in barber shop - 1911 Rebecca Liddick at the Del Fuller farm.
216.024.000 Negatives in barber shop - School, building, school band.
216.025.000 Negatives in barber shop - School building.
216.026.000 Negatives in barber shop - Main street scenes, J. D. Roberts building, fire, Gilchrist clothing, Harpman house, Heeg, Waterman State Bank.
216.027.000 Negatives in barber shop - Parade duplicates.
216.028.000 Negatives in barber shop - Fall Festival 1920's, parade floats.
216.029.000 Negatives in barber shop - street scenes, Elm bafore 1931, Cedar, library.
216.030.000 Negatives in barber shop - Train with Wiltberger clock.
216.031.000 Negatives in barber shop - United Methodist Church, building and people.
216.032.000 Negatives in barber shop - Veterans in uniform.
216.033.000 Negatives in barber shop - Waterman Area Heritage Society sign.
216.034.000 Negatives in barber shop - Waterman Band Stand.
216.035.000 Negatives in barber shop - Waterman Town Band in front of Waterman State Bank, in memorial park.
216.036.000 Negatives in barber shop - Water Tower.
216.037.000 Negatives in barber shop - Downtown construction and photos of Heritage Society.
216.038.000 Negatives in barber shop - 50th Anniversary of Elementary School.
216.039.000 Negatives in barber shop - September 2000 Workers at Heritage building, Remmy's building.
216.040.000 Negatives in barber shop - GLASS NEGATIVE - Winter scene of North Elm Street
216.041.000 Negatives in barber shop - GLASS NEGATIVE - Winter scene of train railroad depot, elevator.
216.042.000 Negatives in barber shop - Homes.
217.001.000 Citizens - Sara Mendez
217.003.000 Citizens - Five generations Kowalewski and Carroll; Eakle
217.004.000 Citizens - Bert Johnson
217.005.000 Citizens - Dora Alford, Burmester
217.007.000 Citizens - Pauline Waldee, Helen Kopper, Dora Alford, Charles Alford
217.009.000 Citizens - Clara Greeley, Waterman Elderberries
217.011.000 Citizens - Carl J. Larsen, Monteiro, Pete Robinson, Zeman, Helen Hill, Buick
217.013.000 Citizens - Remi's Restaurant, Pauline Gates, Betty Thuestad, Dorothy Roberts, Burr Frederick, Glenn Vines, Sheldon Kesner, Clinton Gletty, Heriaud, Leona Thompson, Nancy Gletty, Ada Bremner.
217.014.000 Citizens - Remi's Restaurant, Paul Zeman, Bob Heriaud, Burr Frederick, Cliff Boekenhauer, John Larson, Wiltberger clock.
217.015.000 Citizens - Mildred Radtke, Adele Krecker, Dorothy Roberts, Ethel Russell, Maralyn Zeman, Mation and Ralph Johnson, Edna Johnson, Alice Gram, Harley Radtke, Ralph Schaefer, Eunice Kitner, Martha Fay, Lois Beach, Leifheit, Bauer.
217.016.000 Citizens - John Feken, Nathan Rice, Christine Monteiro, Brent Monteiro, Carl Larson, Marcia Staniszewski, Norma Thorpe, Ada Bremner, Edna Askelson, Lurena Bergson, Pauline and Paul Gates.
217.017.000 Citizens - Clayton Kirkpatrick.
217.018.000 Citizens - Eric Peterson, Bert Fulkerson Lindle Fulkerson.
217.019.000 Citizens - kids on bikes at grade school, Elderberries riding train 1999.
217.020.000 Citizens - Waterman & Western railroad (train) 2001.
217.021.000 Citizens - Bob Widlacki.
217.022.000 Citizens - Denny Vaupel.
217.023.000 Citizens - Bob Johnson.
217.024.000 Citizens - Aaron Tyler, Irene Kleinmaier
217.025.000 Citizens - Chuck Johnson, Dan Brewer.
217.026.000 Citizens - Ron Swanson, Gary Hourselt, Jim Meier, ear to ear.
217.027.000 Citizens - Gary Hourselt, Ray Von Bergen.
217.028.000 Citizens - Dave Brantley
217.029.000 Citizens - Denny Vaupel, Tyson Riffell, Dave Stryker.
217.031.000 Citizens - Karl Gorczynski, Pete Hourselt, Al Jensky.
217.032.000 Citizens - Kristi Shrader.
217.033.000 Citizens - Frank Oblak, Sara Sjolund, Taylor Landsteiner.
217.035.000 Citizens - Amanda Loudermilk, Diane Dempsey, Amos Bjornson.
217.036.000 Citizens - Breanna Campbell, Erin Thompson, Dennis Fenski.
217.037.000 Citizens - Pete Robinson, Waterman & Western railway, (train).
217.037B.000 Citizens - Waterman & Western railway (train) "all aboard" article. 
217.039.000 Citizens - Leona Thompson, Dea Eakle, Milford, Clausen.
217.041.000 Citizens - Sam Agler, Mitch Laze, Kyle Leiving.
217.042.000 Citizens - Charleen Robinson, Nick Peterson, Mibs Noreen, Chad Daring.
217.043.000 Citizens - Leona Thompson.
217.044.000 Citizens - Dea Eakle, Leona Thompson, Mif Clausen.
217.045.000 Citizens - Waterman baseball season 2003, Mathew Browder, Cooper Gordon.
217.047.000 Citizens - Summer baseball 2003
217.049.000 Citizens - Waterman Garden Apartments, Gold Wing Road Riders.
217.050.000 Citizens - Robert Buhse.
217.051.000 Citizens - Floyd and Ruby Foster.
217.053.000 Citizens - Larry Lange.
217.054.000 Citizens - Waterman & Western railroad group photos on train.
217.055.000 Citizens - 1963 Polio shots.
217.057.000 Citizens - Dan White, Wilma Carroll, Violet Challand.
217.058.000 Citizens - Betty Stickerman
217.059.000 Citizens - Antique Tractor show, 2004, Ron and Della Mae North, Charles and Donna Johnson.
217.060.000 Citizens - Linda Swanson, Tom Ekle, Leota Benson.
217.061.000 Citizens - Michelle Crayton, Melissa Cansino.
217.062.000 Citizens - Tim Riffell
217.063.000 Citizens - Tim Riffell, John Gilbreth, Jennifer Kalles, Melissa Staniszewski, Mark Flewellin.
217.065.000 Citizens - Paulette Bowman, Linda Loudermilk, Mary Stryker, Kimberly Haskins.
217.067.000 Citizens - Lindsy Corcoran, Lori Cinnamon, Carla Witte, Kortnie Berg, Gay White, Gold Wing Road Riders 2007.
217.068.000 Citizens - Susan Beherer.
218.000.00A Veterans - Subject book on veterans issues, flag, 1918 DeKalb County inductees, war history, Confederate money, Adel Fuller, J. E. Hardy, Mr. Darling, Mr. Andrews, Mr. Wakefield, Mr. Kauffman, Mr. Wiltberger, Mr. Lambing, post cards from Pearl Baie, World War I post cards, Isleman, George Herrick, Lawrence Whitford, McMenamin, Blackman, ration book, William Watson, John Eakle, Keneth Kettler, MacDougall, Lawrence Braser, Ivan Coppess, Coss, Rebecca Colby, Bernard Schnorr, Charles Chapman, Wayne Tompkins.
218.000.00B Veterans - Subject book on veterans issues, Sheldon Kesner, Charlesworth, Delbert Smiley, George Gordon, MacDougall, Leifheit, Blackman, Erdine Gletty, Patricia Woods, Eugene Schultz, Kenneth Tate, Ivan Coppess, Robert Bridge, Albert Monsess dog tags, Stars and Stripes newspaper, Kermit Kirkus, Whitford, Mif Clausen, veterans' memorial, Wurlitzer plant planes (droans), Rissman, Murel Hill, Arizona memorial, Gib Gordon, sample of stationery for air mail used in world war II, Milford Claussen.
219.000.000 Veterans - Subject book on veteran issues, Kirkland veterans memorial, Thomas Hunt, Clare Baie, Ray Hartman, Dick Hunt, Edward Fox, Milford Clausen, Lee Carlson, Ed Nugent, Howard Lofgren, Tom Mack, Paul Shuck, Dannewitz, Robert Bend, Albert Linden, James Bridge, 1970 Waterman servicemen's addresses, Monsess, Roberts, Sabin, Peterson, traveling vietnam veterans memorial wall, Richard Gray, 2003 list of military from Waterman, Michael Emmer, Thomas Miller, veteran's day programs 2005 and 2006.
220.000.000 Waterman Teachers, Students, Alumni, Communicatins - Subject book including articles about teachers and students, school fire in 1929, teachers from 1944 - 1984, commenctment programs, Bob Smiley, sports, Minor, Clayton Kirkpatrick, Gladys Olson, Buland, Ag teachers 1931 - 1995, Cecil May, Hartley, Metcalf, Dick Townsend, Eating places in Waterman history, Zane Byers, Elmer Holbo, Ron Hunt, Sjolund, Harry Greeley memories, Paul Greeley, Randy Tate.
221.000.000 School Days - Subject book including First village school, school plays and programs, 1918 high school class, commencement programs, 1924 high school dedication, class history, school history, 1939 - 1940 basket ball schedule, John Roberts Jr. school report, Scott Lofgren
222.000.000 One Room Schools - subject book including photos and school certificates for Christian Baie 1923, 1924, One Room One People book project with calendar, documentation  and photos of  Brown school, Crane School, Brookside school, Swift school, Pritchard's Grove school, Halfpenny school, Wiltberger school, Walker school, Hunt school, Hipple school, Greentown school, Quilhot school; North Grove School, Milan Township school, Fay school, first village school circa 1900 with Tom Roberts Sr. writing book.
223.000.000 Waterman High School - subject book including photos and Waterman school history, basket ball team 1928, class play program, commencement exercises, 1929 fire, banquet programs, Prairie Farmer program for WLS Barn Dance as Waterman High School, school newsletters, The WaCoHi News, Future Farmers of America FFA, certifacate of flag flying over the United States Capital for Indian Creek Middle School 1994, programs.
224.000.000 Waterman Elementary (Intermediate) School - subject book including photos and school history, Harriet Whitford, school being held in village hall because of fire, Hazel Drake, William Mizel, basket ball teams, Bernice Kirkus, Dea Eakle, Lions Park play ground equipment, 50th Qnniversary celebration, Sherrie Martin, Betty Tuestad, Chuck Breese, Michael Stuckert, Indian Creek, Elementary school year books, Daisy Fulkerson, Pat Woods, Donna Carlson, mentors.
225.000.000 Indian Creek School - subject book including early history of Clinton Township schools, Indian Creek Eduction Foundation, bowling, basket ball, first graduation class 1998, history of school development, high school, middle school, graduates, sports, Chicago Bears, activities of school, golf team, Shabbona, teachers working without contact.
226.000.000 Memorial Day - subject book including photos of World War I veterans, Memorial Park with trees planted in memory of the seven veterans of World War I, Memorial day newspaper articles from 1926, history of first memorial day celebration in the county at Johnson Grove Cemetery with graves of Captain T. S. Terry and Jane A. Allen, Memorial day celebrations.
227.000.000 Village - subject book including history of the village including, W. A. Congdon 1923 version, Emma  Carlson 1909 version, village incorportation papers from 1877 (originals at Joiner History Room), photos of village from 1960, Postmasters, firemen from 1969, 1970 train (railroad) derailment, telephone history, Howard Kauffman, East Side hospital, Waterman & Western Railroad, Waterman business, Carl Larsen, fires, village trustee news, village board news, road reconstruction, referendums, letters to the editor.
228.000.000 Early Prescriptions - subject book including early prescriptions from Dr. Murrphy, Dr. Daniel Brower, W. S. Dean Pharmacist, Dr. J. S. Watson, Dr. C. H. Wilkinson, Dr. Mighell, Dr. Greeley, 
229.000.000 Building - subject book on the transformation of the Waterman Historical Society building from Our Daily Bread Café September 2000 including letters of donations, photos of helpers including Tom Ekle and Son Heating, Nancy Millspaugh McAllister, Kurt Tompkins, Elizabeth George, Betty Clausen, Betty Thuestad, Vern Berg, Mif Clausen, Dea Eakle, Ted Kesner, Morsch Leifheit, Ron Bastian, Scott Harding, Brain Leifheit, Reid McAllister.
230.000.000 This and That - subject book on miscellaneous items including Rowley's Rink, post cards, calling cards from Nellie Fulle, Maggie Hutter, Eva Roberts, James Lamb, Johnny Roberts, Flora Potter, Ora Kopp, Minnie Lamb, Mrs. L. Lamb, Albert Kopp, Jennie Harter, Wilson Bridge, George Wakefield, Anna Marshall, Carrie Congdon, Enos Kopp, Ora Kopp, Mrs. H. Roberts, photo of car stuck in mud from Jerry Needham, newspaper article about Dr. Neuhauer making calls in a plane 1925, 1949 Flying Farmers, 1964 Circus; Forgotton towns of DeKalb County - Waterman railroad, Beulah Post Office; busiest phone booths.
231.000.000 Harvest Day - subject book on festivals in Waterman including Harvest Day, Community Fall Fair programs for 1923, 1925, 1927, 1931, photos of parade in 1956, Waterman Days, Harvest Time Celebration, Pie auction, committee meetings.
232.000.000 Jack Smiley - Duane Swanson - subject book on Jack Smiley and Duane Swanson, Olympic basketball team, Berlin Germany, Laemmie Stars, photo of 1939 Waterman basketball team, baseball 1946, Illinois Whiz Kids 1942 and 1943,  1947 MVP, bubble gum card for Jack, Zollner Piston, Whiz Kids photo 1942 and again in 1990, reunions for team.
233.000.000 Craig Rice and Barry Schrader - subject book of articles written for newspaper columns, ;Ag Briefs; Waterman memories, Gletty farm harvest, Prairie Pond Post Office, DeKalb Ag, DeKalb Genetics, Howard Johnson memories, Grandma Greeley, farming issues, Lions Club park development, Etiquette for funeral processions, Rice family history from 1704, Ann Ekle, 1970 train wreck derailment.
234.000.000A Maralyn Zeman - subject book on articles written by Maralyn on Watching Waterman, Waterman history, eating places, local business, Clinton Township Public Library, Jennifer Bend, Waterman State Bank, Old Settlers Picnic, U.S. S. Illinois, Eakle, Lions Club, East Side Hospital, Bellevue Apartments, Waterman Area Heriage Society Turkey Dinner, Police Chieg George Cies, Jim Meier, post office, Feed sacks, Honey Hill Orchard, apples, Coachmen Gadabouts, Clinton Gletty, Erdine Babcock, Edna Askelson, Elderberries, Maynard Ederer, Spence Mack, pilot, airport, Eakle, Dolder, list of early business, railroad crossing safety, operation life saver, Chuck Breese, Carl Larsen, Paul Leifheit, Erdine Gletty, 
234.000.000B Maralyn Zeman - subject book on articles written by Maralyn on Watching Waterman, Waterman history, fresh air kids, Archie Tuntland.
235.000.000 Alumni - subject book on Waterman High School alumni, 1904 graduate Belle Colton, memories, highlights, Mary Eakle, Paul Eakle, class of 1921, Floyd Johnson, Hazel Drake, Toby Thompson, Mabel Forrer, Margaretta Hutter, May Beiler, original program from 1924 alumni reunion with photo of village school, Dr. Robert Thompson, alumni banquets and booklets, history of alumni assoiciation.
236.000.000 Waterman Heritage Society - subject book on Waterman Heritage Society, From 1995, Bernice Kirkus, Vera Williams, Sheldon Kesner, Sandy Little, start up plans, activities and progress, Dea Eakle, Donna Boldt, pie auction, Waterman History, ice cream social, window displays, Alice Eakle Marks, fund raisers, building fund, museum, Milford Clausen, photos from the museum, Barry Schrader, John Feken, Reid McAllister, Audrey Berger, Miriam Wassmann, newsletters.
237.000.000 1977 Waterman Centennial - subject book on 1977 centennial, centennial association, activities, general journal, checks, certificates, by-laws, certificate of organization, treasurers report, newspaper articles, Henry Rose, working in wire mills, Waterman history, "Old Timers" column, Special postmarks, centennial stationery, Beard contest, Wiltberger clock, "Sons and Daughters, a pageant", slides of parade taken by Carl Olson.
238.001.000 Early Waterman - subject photo book Elm Street looking North from railroad track, library on right, Babcock house on left; aerial view of Waterman DeKalb Ag production plant looking northwest (original at Joiner History Room).
238.002.000 Early Waterman - subject photo book First hair cut for Arlo Rissman 1951, Roy Randles, Bill Bowker, John Kitner Barber Shop; Ed Martin, Harry North, Milt George.
238.003.000 Early Waterman - subject photo book scanned photo of Cedar street looking north from Route 30 (Lincoln Highway), circa 1923 and earlier.
238.004.000 Early Waterman - subject photo book original village block 7 store fronts including Harpman House, Gilchrist furnishings.
238.005.000 Early Waterman - subject photo book scanned photo of Roberts corner building on Cedar Street, block 7, including Whitford groceries and Post Office.
238.006.000 Early Waterman - subject photo book scanned photo of the gazebo looking east. 
238.007.000 Early Waterman - subject photo book scanned photo of Roy Mitchell Bailing Crew, 1934, Roy Stryker, Karl Johnson, Kenny Olson.
238.008.000 Early Waterman - subject photo book scanned photo of block 7, original village, looking north east along Route 30 (Lincoln Highway) including Heeg, Waterman State Bank, Harpman House.
238.009.000 Early Waterman - subject photo book scanned photo of block 7, original village, looking north west along Route 30 (Lincoln Highway), Roberts corner building, post office, Harpman House, during winter snow on ground.
238.010.000 Early Waterman - subject photo book scanned photo of block 7, original village, looking north west along Route 30 (Lincoln Highway), Roberts corner building, post office, cars in mud road, gabezo.
238.011.000 Early Waterman - subject photo book Waterman fire on block 8, original village, December 13, 1914, items of value across the street, east of railroad (train) depot.
238.012.000 Early Waterman - subject photo book, early history of Waterman in 1963 newspaper article.
238.013.000 Early Waterman - subject photo book Early Waterman - subject photo book, early history of Waterman in 1965 newspaper article, including W. W. Marsh, George Beveridge, Clayton Kirkpatrick, Tom Roberts, Paul Greeley, Robert Thompson.
238.014.000 Early Waterman - subject photo book Mitchell Electric Shop, circa 1944 - 1945, Telephone office upstairs, Roy Mitchell, Raymond Keene, Jack Mitchell.
238.015.000 Early Waterman - subject photo book Newspaper articles on Dick Maple retirement 1978, Waterman business history and Waterman history.
238.016.000 Early Waterman - subject photo book newspaper articles on Waterman History in 1906 and 1902, events and business, history of 1877, 1927, 1952, and 1957.
238.017.000 Early Waterman - subject photo book newspaper articles on Waterman History in 1856, 1879, 1955, 1900, 1954, 1940, including Abijah Little, free rural mail delivery; moving Hamilton House, north view of library, moving Whitford house.
238.018.000 Early Waterman - subject photo book Waterman recollections Main Street, Route 30 (Lincoln Highway) preparing for cement, grading the road for Route 30, village well, watertower, William Reingard, gateman across the railroad crossing on South Elm by the library; William and Rose (Greeley) Marion.
238.019.000 Early Waterman - subject photo book newspaper article on Bob Myers who donated a pen and ink drawing of the Waterman train (railroad) depot for Meals on Wheels fund raiser for Voluntary Action Center, 2006.
238.020.000 Early Waterman - subject photo book newspaper articles on Wiltberger clock and William Wiltberger death, Waterman history in 1929, Fire department trucks 1939 and 1976.
238.021.000 Early Waterman - subject photo book tin type reverse photo of Clinton House, Waterman history from 1870s.
238.022.000 Early Waterman - subject photo book newspaper articles on Waterman history in 1870s.
238.023.000 Early Waterman - subject photo book scanned photos of block 7, looking north west at Harpman house, Waterman State Bank, Heeg, Waterman depot, Roberts coroner building, main street, Route 30 (Lincoln Highway), Bud's shoes.
238.024.000 Early Waterman - subject photo book scanned photo of Clinton House from tin type, block 7, lot 8.
238.025.000 Early Waterman - subject photo book scanned photos of block 7 looking west, including Hays' shoes, Harpman House, post office, Wiltberger clock.
238.026.000 Early Waterman - subject photo book scanned photos of Route 30 (Lincoln Highway) from post card looking north west at block 7 and block 8; Waterman train (railroad) depot looking west.
238.027.000 Early Waterman - subject photo book, a book "The Village Blacksmith" presented by Peter Radley of Waterman Station, 1882; calendar and advertisments for Globe Pills for Headaches.
238.028.000 Early Waterman - subject photo book newspaper Waterman recollections of home of Henry Rose; photo of Waterman train (railroad) depot (also post card)and gabezo looking west.
238.029.000 Early Waterman - subject photo book scaned photo of post card looking north west at block 7 and block 8; looking east along Route 30 (Lincoln Highway) from south of the train track (railroad), looking west from the tracks at business.
238.030.000 Early Waterman - subject photo book Post card of Route 30 (Lincoln Highway) looking west from train track (railroad), 1914 fire on block 8, block 7 looking west at Roberts corner building with Wiltberger clock; Gilchrist furnishings.
238.031.000 Early Waterman - subject photo book scanned photo of block 7, with railroad (train) depot looking north west from tracks at Roberts corner building, Harpman House, horse watering tank, under other photos west end of Main street (Route 30 Lincln Highway) about 1913 looking north east from tracks. 
238.032.000 Early Waterman - subject photo book scanned photo of Dan Conlin Confectionary in the Masonic Building before 191 fire, Harmon Horton, Dan Conlin, Carrie Martin, Edna Stryker.
238.033.000 Early Waterman - subject photo book Elm street north of Garfield looking north; Waterman road looking north of the village, Gabezo looking east.
238.034.000 Early Waterman - subject photo book block 7 and Wiltberger clock looking north west at Roberts corner building with car in intersection, street lights, 1962 photo of block 7; block 7 looking east before 1923, sailor Raymond Mercer.
238.035.000 Early Waterman - subject photo book A. J. Heeg Furniture and undertaker store with newspaper article about corner business, train (railroad) depot with steam engine, corner of Route 30 (Lincoln Highway) and Cedar looking east; looking east at block 7, several views of block 7.
238.036.000 Early Waterman - subject photo book North Cedar Street 1926 Buick, North Elm street before Route 30 (Lincoln Highway) was built, corner of Elm and Route 30 looking at Babcock house and house west of Babcock house, post card with four photos of waterman scene "Greetings from Waterman".
238.037.000 Early Waterman - subject photo book Water Tower, Bill Congdon- milk man with horse and wagon; Geraldn Eakle circa 1920 on bike; Clinton Township Library with children before Route 30; house on present side of Waterman fire barn on North Cedar circa 1920.
238.038.000 Early Waterman - subject photo book Waterman State Bank in background with Waterman Community Band no date; post card of Route 30 (Lincoln Highway) looking west before 1914 fire.
238.039.000 Early Waterman - subject photo book Waterman Recollections Dr. Paul Greeley in horse and buggy as he prepares to call on patients in 1901; Waterman history in 1872.
238.040.000 Early Waterman - subject photo book newspaper article on Waterman Town Banks 1900 - 1902 photos taken in front of store in the east end before 1914 fire and at Kauffman (J. D. Roberts) home.
238.041.000 Early Waterman - subject photo book unidentified home, Waterman train (railroad) depot looking west from Library - Memorial trees; 1914 post card with Clinton Township Public Library announcing its opening.
238.042.000 Early Waterman - subject photo book A. Kuffman and Bob Kitner of steps of Clinton Township Public Library circa 1923; Dr. Greeley house stood where East Side hospital was build - post card version; 1906 Chautagua tent; Route 30 (Lincoln Highway) looking west from Library memorial trees; Bellevue Place old East Side Hospital circa 1950
238.043.000 Early Waterman - subject photo book East Side Hospiral owned by Dr. Greeley.
238.044.000 Early Waterman - subject photo book Waterman Band Stand looking east; Wiltberger clock looking north west with Roberts corner building in background.
238.045.000 Early Waterman - subject photo book newspaper article on the restoring the Wiltberger clock.
238.046.000 Early Waterman - subject photo book 2007 newspaper article on Meals on Wheels Christmas Cards from Voluntary Action Center by Robert (Bob) Myers of Waterman train (railroad) depot.
238.047.000 Early Waterman - subject photo book Students of front of Waterman school no date.
238.048.000 Early Waterman - subject photo book Graduated in 1922 Clarence (Sonny) Mizel and Gerald Eakle in baseball uniforms; Circa 1920 baseball team including Clarence (Sonny) Mizel, Ivan Keene, Wells Fay, Gerald Eakle.
238.049.000 Early Waterman - subject photo book home at 190 N. Cedar 1913 home of John and Rebecca Kitner; Rebecca Liddick Kitner on horse; Ruth Fuller on horse; John Kitner 1910; John and James Kitner.
238.050.000 Early Waterman - subject photo book Clarence Greeley yard north of 190 Cedar Street circa 1927 neighborhood kids including Maple, Swift, Schultz, Darling, Smith, Leifheit, Kitner and Putnam; home at 175 North Cedar owned by Noss, Schultz, Hutchinson and Hourselt.
238.051.000 Early Waterman - subject photo book The early Thirties barber shop of John Kitner 1912 - 1973.
238.052.000 Early Waterman - subject photo book Waterman Methodist church with history on back of post card.
238.053.000 Early Waterman - subject photo book Harvest Day Fall Festival 1919 parade and floats Pogue Lumber in background, old school house, cars decorated.
238.054.000 Early Waterman - subject photo book Harvest Day Fall Festival parade and floats including Harpmen house, Pogue Lumber, Waterman State Bank, Gilchrist clother and grocery in background.
238.055.000 Early Waterman - subject photo book Harvest Day Fall Festival circa 1923 parade and floats including Heeg & Co.. Street scenes of Route 30 (Lincoln Highway).
238.056.000 Early Waterman - subject photo book Harvest Day Fall Festival including Waterman State Bank in background, street scenes of Route 30 (Lincoln Highway).
238.057.000 Early Waterman - subject photo book Harvest Day Fall Festival circa 1923 parade and floats including potato sack races, egg races, Waterman Shipping Association, street scenes.
238.058.000 Early Waterman - subject photo book Harvest Day Fall Festival parade and floats including families in cars.
238.059.000 Early Waterman - subject photo book Harvest Day Fall Festival parade and floats.
238.060.000 Early Waterman - subject photo book Harvest Day Fall Festival street scenes, Whitford grocery store window with coffee boxes.
238.061.000 Early Waterman - subject photo book Harvest Day Fall Festival parade and floats, street scenes, car covered with grass (?) with airplane on top.
238.062.000 Early Waterman - subject photo book Harvest Day Fall Festival parade and floats, street scenes, community building in picture would place it after 1923.
238.063.000 Early Waterman - subject photo book Harvest Day Fall Festival parade and floats, street scenes, Whitford grocery.
238.064.000 Early Waterman - subject photo book Harvest Day Fall Festival parade float, Vivian Ames circa 1920, two unidentified teachers.
238.065.000 Early Waterman - subject photo book home at 175 North Cedar, Kirkpatrick home on Pine Street, Waterman men at Charles Allen's 80th birthday 1914, including William Post, George Wakefield, Josiah Hardy, Edwin Fuller, Grasier, Charles Allen, Smith Fuller, Hiram Kirkpatrick, William Andrews, Ezra Ames, Harvey Fuller, David Carson, Leroy Files, Alzono Satterlee, Isaac DAvis, Oscar Matterson, Jasper Tallman, Anthony Darling, William Wiltberger.
238.066.000 Early Waterman - subject photo book Alonzo Satterle Hiram Kirkpatrick, Harry North, George Shaeffer, Bill Bowker, Dale and Glenn Smith
238.067.000 Early Waterman - subject photo book Croquet court and men playing; Chautauqua tent 1906 corner of Cedar and Grant young Bernice Kirkus in photo; circa 1940 railroad depot (train) with gabezo looking west.
238.068.000 Early Waterman - subject photo book newspaper article about 1914 fire with photo.
238.069.000 Early Waterman - subject photo book newspaper article on man on old tractor, Clarence Greeley picking apples 1929.
238.070.000 Early Waterman - subject photo book newspaper articles on spring planting with tractor in field, horse powered antique elevator at Taylor Marshall farm for Threshing bee; early harvest time; Waterman G. A. R. and Auxiliary circa 1906 names include Darling, Simpson, Lamming, Congdon, Wiltse, Griffih, Fuller, Aiken, Andrews, Low, Hardy, Wiltberger, Wakefield, Dunlap, Kauffman, Hipple.
238.071.000 Early Waterman - subject photo book newspaper article Waterman Recollections family of Christian and Wilhelmina Baie, other names include Rimsnider, Wahlgren, Morsch, Troeger; Waterman men at Charles Allen's 80th birthday 1914, including William Post, George Wakefield, Josiah Hardy, Edwin Fuller, Grasier, Charles Allen, Smith Fuller, Hiram Kirkpatrick, William Andrews, Ezra Ames, Harvey Fuller, David Carson, Leroy Files, Alzono Satterlee, Isaac DAvis, Oscar Matterson, Jasper Tallman, Anthony Darling, William Wiltberger.
238.072.000 Early Waterman - subject photo book newspaper article Waterman Recollections Dr. Paul Greeley in horse and buggy; Wendall Hamilton delivering oil for Arthur Gibbons; Hamilton house being moved; location of Whitford house across from the U. S. Post office.
238.073.000 Early Waterman - subject photo book newspaper article Waterman Recollections north view of Clinton Township Public Library; equipment used in cement work; Clarence Greeley splitting wood, Roy Randle and bob sleigh team.
238.074.000 Early Waterman - subject photo book newspaper article Waterman Recollections 1929 - 1930 basket ball team including Eveland, George Keene, Duane Swanson, William Swanson, Fayette Thompson, Ralph Reingardt; Chartered bus of Waterman boosters in front of Babcock's Red & White Chain Store; Waterman High School after 1928 fire.
238.075.000 Early Waterman - subject photo book newspaper article Waterman Recollections Wiltberger clock; Water tower; power water pumping.
238.076.000 Early Waterman - subject photo book newspaper article Waterman Recollections grading road for Route 30 (Lincoln Highway), road grader; tree removal for Route 30; preparing street for cement.
238.077.000 Early Waterman - subject photo book circa 1940 parade and floats including U. S. S. Waterman, Waterman Fire Department truck.
238.078.000 Early Waterman - subject photo book newspaper article on  the Silver Dollar. 
238.079.000 Early Waterman - subject photo book Colonial Café 1957, Waterman Press, Wiltberger clock, Dean meat market, John Deere, Bud's shoes, railroad (train) depot 1958, Clinton Township Public Library, street scenes.
238.080.000 Early Waterman - subject photo book street scenes in 1960s, Wiltberger clock, Waterman Electric, post card of B Street looking south and railroad (train) park and buisness district.
238.081.000 Early Waterman - subject photo book newspaper article on Waterman history with street scene looking east.
238.082.000 Early Waterman - subject photo book 1965 winter snow storm with street scenes; new Fire department building on Cedar.
238.083.000 Early Waterman - subject photo book 1966 - 1979 winter snow scenes of village, Clinton Township Pubic Library.
238.084.000 Early Waterman - subject photo book Kauffman Christmas card with Robert, Lois and Howard and turkeys.
238.085.000 Early Waterman - subject photo book Monument in Greeley park, 2004.
238.086.000 Early Waterman - subject photo book newspaper article on Clinton Township Public Library.
238.087.000 Early Waterman - subject photo book newspaper article on homes.
238.088.000 Early Waterman - subject photo book newspaper article on Waterman.
238.089.000 Early Waterman - subject photo book Telephone display at Historical Society; Barber shop, Bernice Kirkus and Michele Grimm.
238.090.000 Early Waterman - subject photo book photos from Heritage Society of barber shop and other displays.
238.091.000 Early Waterman - subject photo book home at 175 North Cedar.
238.092.000 Early Waterman - subject photo book DeKalb County Line Cew 1908, telephone. 
238.093.000 Early Waterman - subject photo book Babcock house;houses on  North Elm looking south.
238.094.000 Early Waterman - subject photo book Band shell looking east; post card of Waterman train (railroad) depot; 1964 dedication of Water tower with Paul Leifheit, Charles Milspaugh, Carl Larsen, Kenneth Pogue, Lorelei Brenna, Howard Kauffman, John Swanson, Donna McDougall, Ralph Matteson, Gaylord Tate.
238.098.000 Early Waterman - subject photo book Post - Greenfield family.
238.099.000 Early Waterman - subject photo book Mabel Post Kennedy, Bert Greenfield, Elma Post Greenfield, Alva Post, Mariett Hoselton Post, William Kennedy.
238.100.000 Early Waterman - subject photo book 
238.101.000 Early Waterman - subject photo book Methodist church gathering on the lawn at the J. D. Roberts (kauffman - stone house) house. 
238.102.000 Early Waterman - subject photo book Waterman fire in 1914; downtown before fire.
238.103.000 Early Waterman - subject photo book Aunt Hannah's Quilting party 1917 women in play; Mary Pogue, Marie Randles, Irene Clark 1938.
238.104.000 Early Waterman - subject photo book Mae Schultz, alice Mercer, Mrs. King, Lillian Strong, Esther Danielson, Marie Randles, Genevieve Firkins 1938.
238.105.000 Early Waterman - subject photo book Woman's club women serving dinner of men at new Clinton Township Public Library, 1914.
238.106.000 Early Waterman - subject photo book Clinton Township Public Library, post card announcing opening; photo of Women's club ladies and photo of men workers 1914.
238.107.000 Early Waterman - subject photo book Program All Festival and community day, 1920.
238.108.000 Early Waterman - subject photo book Modern Woodsmen photo.
238.109.000 Early Waterman - subject photo book scanned photos of Waterman Chautauqua, Red Path.
238.110.000 Early Waterman - subject photo book vintage photos - Dan Leifheit, nine ladies Mathilda Miller - Emma Weisher ?? - Alice Hartman - Helen Leifheit ? - Ethel Boekenhauer - ? - Sally Klomhouse - ? - Voila Borchers (need more identification photo from Donna Rompf).
239.000.000 Past and Present Business - subject book with items from local business including Waterman State Bank, Glenn Bradbury, Pogue Brothers Lumber, Heeg & co., Waterman Implement, Waterman Hotel, Quarnstroms Barber Shop, Liddick & Spencer, East Side Hospital, Carl Larsen, Kitner Barber Shop, Carlson's Beauty Shop, Dean meat market, Thomas Wilcox, Perry & Phelps, Otto Babcock, Hartman, Hays Dairy, Kauffman Poultry, Waterman Milling, Smith's Country Store, Paul Johnson, Kirkpatrick, Tate's Electric, Roy Mitchell, Dolder Buri, Clare Daneau, Graham's Food, Maples, Water Tower, Monterio Watch, Robinson, Rocket Pizza, Stryker Egg, Whistlestop, Cunz Garage, It Figures, Strever Seed, Royal Blue Grocery, William Mizel.
240.000.000 Commnications - subject book including 1840, 1850, 1905, plat maps of county, correspondence , thank you notes, donations, for Waterman Heritage Society.
241.000.000 Basketball - subject book on basketball and sports including early team photos, newspaper articles from 1929 - 1979 , score cards, business advertisments, schedules from 1926 - 1970 , programs, Little Ten Tournament (Started in 1919) , 
242.000.000 American Legion - subject book on American Legion including photos of members, Herb Strausberger, Ken Reid, Clinton Gletty, Bill Sabin, Maynard Ederer, Don Leifheit, veterans, how to use the flag, Legion Post 654, memories of Thomas Miller.
243.000.000 DeKalb Ag - Monsanto - subject book on DeKalb Agricultural Association, DeKalb AgResearch, Monsanto, including "The Story of DeKalb" booklet with great history, photos - Lloyd Waldee, Russell McAllister, 1941 - 1943 certificate to Lloyd Waldee for yield, Farm Bureau, newspaper articles, newsletters, "Acres of News", old plant building being torn down, Tom Roberts Jr., Charlie Roberts, ag history, photos of original plant building, annual reports, "He Feeds The World" booklet with history of Farm Bureau.
244.000.000 Antique Maroon photo album in fair condition donated by the David Hipple family with photos of Lucy Ensminger Hipple, Daisy Woods Hipple, Minnie Woods Fuller, Charles Woods, Ida Woods, Davis and Daisy Hipple, Gladys - Frances, Arlene and Roy, Lewis Fuller, Mr. and Mrs. David Carnes.
245.000.000 Photo Book Ferm Bastian Instructional Materials Center, 1967.
246.000.000 Photo Book Ferm Bastian Instructional Materials Center, 1967.
247.000.000 Photo Book of Teacher of the Year, Bernice Kirkus, 1975.
248.000.000 Road Maps
249.000.000 Family files in file cabinet including Abrams, Alford, Allen, Arnold, Askelson.
249.000.000 Family files in file cabinet including Babcock - Gletty, Baie, Barber, Baker, Barnes, Barshinger, Bend, Bock, Bremner, Bowman, Boekenhauer, Bridge, Buchholz.
249.000.000 Family files in file cabinet including Challand, Charlesworth, Clausen, Colton, Congdon, Coss, Criss, Cruise.
249.000.000 Family files in file cabinet including Daniel, Dean, Dolder.
249.000.000 Family files in file cabinet including Eakle (Waterman history), Ederer, Erlenback, Esperson (war medal Spanish War, Sons of Civil War) Veterans of Foreign war.
249.000.000 Family files in file cabinet including Fay - Dempsey, Ferguson, Findlay, Fizpatrick, Flanders, Fuller, Furland (Forland).
249.000.000 Family files in file cabinet including Greeley with post cards of East Side Hospital Rice Farm / Greeley farm evaluation for national register of historic places, H. M. Greeley diary, photos, George, Goins, Gunderson, Gilchrist.
249.000.000 Family files in file cabinet including Hays, Hill, Hipple and photos, Huff, Hunt.
249.000.000 Family files in file cabinet including Bob and Jeanie Johnson, Harold Johnson, Paul and Laurie Johnson, Ralph Johnson, Johnson.
249.000.000 Family files in file cabinet including Kastler, Kauffman (turkey farm), Kearns, Keene, Kesner, Kirkpatrick, Kitner, Kirkus, Knudtson.
249.000.000 Family files in file cabinet including Larsen - Montiero, Donna Leifheit, Leifheit, Liddick, Lieving, Little, Low, Lundeen, Lexington - MacDougall.
249.000.000 Family files in file cabinet including Mack, Macklin, Malmgren, Maple, Martz, Matteson, McGinnis, Merchant, Meredith (Bownan, Loudermilk, Stryker), Mitchell, Morris.
249.000.000 Family files in file cabinet including Oest, Olson
249.000.000 Family files in file cabinet including Petersen, Pooler (Roof - Withey), Pogue.
249.000.000 Family files in file cabinet including Randles, Ray (Foose - Berger -Osterreich), Reid, Rice (Beiler), Rissman, Roberts, Robinson, Roland, Rose, Rueff (Kopfer).
249.000.000 Family files in file cabinet including Sawyer, Schultz, Schnorr (Schweitzer), Schrader, Sjolund, Smiley, Staniszewski, Stern, Stiker, Strausberger, Sturtevant, Swanson, Swenson, Swift.
249.000.000 Family files in file cabinet including Teachers (Hartley, Mcowan), Thompson (Thuestad), Thorpe, Tompkins, Tuntland.
249.000.000 Family files in file cabinet including Vaupel.
249.000.000 Family files in file cabinet including Waldee, Watkins, White (Johnson, Rogers),  Whitford, Williams, Wilkie, Wiltberger, Woods.
250.00.000 Subject files in file cabinet including Cemeteries; Clinton Township cemeteries listings for North Clinton Cemetery, Colton Cemetery, Johnson Grove Cemetery; Oak Mound Cemetery newspaper photo.
250.00.000 Subject files in file cabinet including Chautauqua (USE WHITE GLOVES), Treasurer's report for the Lincoln Chautauqua 1911 - 1923, minutes of meetings, contracts for 1910, 1911 and 1912; photos of tent (post card of Mr. Wilkinson's hospital); Chautauqua Daily News 1909 newspaper.
250.00.000 Subject files in file cabinet including Clinton Township history.
250.00.000 Subject files in file cabinet including Indians, early history of Indians in the area.
250.00.000 Subject files in file cabinet including Churches; Baptist church; Immanuel Lutheran church (Swift School photo with Viola Borhers, Helen Leifheit, Floyd Kopfer);Presbyterian church;  United Methodist with photo taken on lawn of Kauffman house; (Waterman Recollections airport, Greeley, Charles Allen 8th birthday, photos of Fuller farm, threshing, Cottage development of the Fuller farmcirca 1940); United Presbyterian and Somonauk United Presbyterian; Waterman Bible; Waterman Christian Fellowship.
250.00.000 Subject files in file cabinet including The Miniature World's Fair newspapers 1894, local business advertisments.
250.00.000 Subject files in file cabinet including Anniversaries of local people.
250.00.000 Subject files in file cabinet including Birthdays including names Kitner, Stryker, Fay, Lane, Ray, Smiley, Gletty, Larsen, Bremner, Schaefer, Erickson, Rhoades, Bauer, Barshinger, Sawyer, Carroll, Head, Gordon, Johnson, Laird.
250.00.000 Subject files in file cabinet including Engagements of local people.
250.00.000 Subject files in file cabinet including Weddings of local people.
250.00.000 Subject files in file cabinet including Business and Business Association; Advertising for local business - Historic Town tour, Carl Larsen's memories of the early years, letterheads from 1915 to present from Mizel, Waterman State Bank, Pogue Lumber, Liddick & Spencer, C. M. Kirkpatrick, Swanson's Electric, Ham's Hardware, J. A. Nash, Carl Larsen, Tate's Electric, Peterson Beauty, Schultz Pharmacy, Kopper Kettle, WatermanBusiness Assoc, Laseman Pharmacy, Silver Dollar, Waterman Food Center, Waterman International Raceway.
250.00.000 Subject files in file cabinet including DeKalb County items including history, DeKalb County Nursing Home Foundation, maps of DeKalb County, "Where in DeKalb County" newspaper articles, Shabbona, National Indian Gaming Commission, Prairie Band of Potawatomie, Chief Shabbona land map / plat, Newspaper from January 1, 2000 New Millennium.
251.000.000 Subject files in file cabinet Orgnizations including American Legion post 654 with photo of Strauberger, Ried, Cletty, Sabin, Ederer, Leifheit, Olson, Prestegaard; Military from our community, history, USS Illinois, Eakle, American Legion Auxiliary, Elderberries, boy scouts, girl scouts, 4-H, fire department.
251.000.000 Subject files in file cabinet on Library including letterhead, newspaper articles, history, Carnegie, 
251.000.000 Subject files in file cabinet on Lions Club, history.
251.000.000 Subject files in file cabinet on Wilberger Clock, village clock, history, restoration, newspaper articles, 
251.000.000 Subject files in file cabinet on the village, village board, economic development, reports, taxes, assessments.
251.000.000 Subject files in file cabinet on Future Farmers of America.
251.000.000 Subject files in file cabinet on Clinton Township.
251.000.000 Subject files in file cabinet on First schools 1858 - 1929, commencement for 1924, 1928, first graduating class of Waterman high school 1889 with Floyd Allen, John Congdon, Frank Coulter, William Fulton, George Fulton, class of 1907, old wooden school house built in 1858.
251.000.000 Subject files in file cabinet on Waterman school 1983 - 1993, 1998 school project by Laura Carroll on history of the high scool "One Towns Source of Price", school calendars, programs for commencement exercises, photo of former supt. Of schools C. R. Williams, Don Williams. 
251.000.000 Subject files in file cabinet on Waterman Elementary 1952 - present, 1963 Little Ten conference tournament program, newspaper articles, history, dedication program.
251.000.000 Subject files in file cabinet on Middle School 1993 - Indian Creek.
251.000.000 Subject files in file cabinet on Indian Creek High School newspaper articles.
251.000.000 Subject files in file cabinet on One Room Schools.
251.000.000 Subject files in file cabinet onWaterman History 1840 - 1920; Railroad, train, Henry Martin, Walter Liddick, accident, first rural mail carrier, Fred Beiler, Chicago Burlington & Quincy, derailment.
251.000.000 Subject files in file cabinet on Waterman History 1840 - 1920; Early Village History, business, hospital, newspaper articles of history.
251.000.000 Subject files in file cabinet on Waterman History 1840 - 1920; Miniature World's Fair, 1894.
251.000.000 Subject files in file cabinet on Waterman History 1840 - 1920; timeline of Waterman history, chronology.
251.000.000 Subject files in file cabinet on Waterman History 1920 - 1980.
251.000.000 Subject files in file cabinet on Weather, snow storms, ics storms, tornado, photo of Charles and Ivan Williams in snow storm.
252.000.000 In Memorial Display case; Doris Kirkpatrick photo albums (4 books) early 1940's, World War II photos and lifestyle of people she met, Burlington railroad (train) lines, Zepher.
253.000.backroom Scrapbook Waterman Woman's club history -; Waterman Community Woman's Club award winning scrapbook from 1939 - 1940, first place; photos of Mrs. Edwin Carlson, Clinton Township Library, Mrs. C. r. May, Marion Nelson, Mrs. B. Tate, Jean Kirk, Mrs. Ole Holbo, Mrs. Frank Hackman, Mrs. Eric Danielson, Jenie Dean, Sophie Babcock, Mrs. Fred Stryker, Mrs. W. g. Williams, Mrs. Dennis Clinton, Mrs. A. E. Schultz, Mrs. David Hipple, Mrs. L. E. Whitford, , Mrs. Chester Swanson, Mrs. Kenneth Pogue, Mrs. Carl Baie, Mrs. John Boyle, Mrs. Roy Wakefield, Mrs. Walter Wilson, Mrs. Edwin Carson, Hattie Cofield, Mrs. Ray Clark, Clara Greeley, Mrs. L. H. Botkin, Mrs. C. A. Hull, Harriet Brainerd, Kirkpatrick, Mrs. Vernon Schrader, Mrs. Paul Johnson, Mrs. Ivan keene, Mrs. Frank hackman, newspaper articles, Christmas Lights contest.
253.000.backroom Scrapbook Waterman Woman's club history -; Waterman Community Woman's Club 1963 - 1969; program Waterman Domestic Science club 1917, names include Baie, Wilkinson, Wollenweber, stryker, Whitford, Kirkpatrick, Kitner, Thompson, Lamb, Johnson, Nelson, Woods, Hipple, Wakefield, photos of Illa Whitford, Marian Nelson, May Pogue, Sarah Clinton, Sophie Babcock, Reba Hipple, Esther Danielson, Jeanette Gilchrist, Esther Fuller, Mae Schultz, Lucille Hackman, Florence Williams, Mabel Swift, Alica and Ida Kirkpatrick, Sarah Carnes, Marjorie Graham, Grace May, Margaret Schrader, Lila Carlson, Emma Carsn, Nellie Stryker, Daisy Hipple, Anna williams, Clinton Township Public Library, Clara Greeley, Minnie Babcock, Sophie Babcock, Irene Knutson, Russel Miller, Mrs. Fred Voris, Firkins, Mizel, list of newspaper in area. 
253.001.backroom Waterman Woman's club history - Poster of wild flowers
253.002.backroom Waterman Woman's club history - Aunt Hannah's Quilting Party (play) 1917 advertisment; Clinton Township Public Library history and Clinton Township history, many hand written accounts and history; Domestic Science Club history 1919 "How it started".
253.003.backroom Waterman Woman's club history - History of Twelfth District Federation of Women's club.
253.004.backroom Waterman Woman's club history - Methodist church history, Anniversary booklets from 1942, 1952, 1962; Woman's Community Fall Fair booklet 1931.
253.005.backroom Waterman Woman's club history - Old Settlers' annual newspaper (original) 1897; The Miniature World's Fair News (original) 1894.
253.006.backroom Waterman Woman's club history - Fall Festival programs and posters 1919 - 1920; 1923 prize ribbon; Cornell Colege Glee club program 1920-21; Clinton Township Public Library lettterhead; "The Etiquette of Flowers" booklet.
253.007.backroom Waterman Woman's club history - Secretary / Treasuere's book 1919 - 1920; Waterman Community Council meeting minutes from 1923 oganization and articles of agreement.
253.008.backroom Waterman Woman's club history - Fall Fair and Festival Program 1919; miscellaneous correspondence; E. E. Embree advertisment from DeKalb.
253.009.backroom Waterman Woman's club history - Waterman Fall Fair and Festival (Community Day) 1919 - 1920 Domestic Science Club scrapbook. Meeting notes, newspaper articles.
253.010.backroom Waterman Woman's club history - Women's club scrapbook 1933 - 1938; Hope Club song; Methodist church history; dedication of Somonauk United Presbyterin church 1934.
253.011.backroom Waterman Woman's club history - scrapbook 1936; blueprint of planting flowers along Route 71 (Route 30 Lincoln Highway).
253.012.backroom Waterman Woman's club history - Scrapbook 1936; photos of members; "The Elite Special" a journal concerning the activities of the Waterman Womens club 1936; Clinton Township Public Library history; Hipple, Greeley; 1916 clippings (history) of Clarence Greeley.
253.013.backroom Waterman Woman's club history - scrapbook 1937 - 1938; photos of members, Clinton Township Public Library; George Washington Tea; 1902 - 1903 booklet.
253.014.backroom Waterman Woman's club history - from scrapbook 1940 - 1958; miscellaneous newspaper articles and correspondence.
253.015.backroom Waterman Woman's club history - scrapbook 1940 - 1958; including Clinton Township Public library history, Carnegie, Chief Shabbona Preserve, Camp Grant.
253.016.backroom Waterman Woman's club history - meeting notes from 1952 - 1960.
253.017.backroom Waterman Woman's club history - meeting notes from 1960 - ; Clinton Township Public Library history. 
253.018.backroom Waterman Woman's club history - yearly directory, program  booklet 1902 - 1966.
253.019.backroom Waterman Junior Mother's Club booklet, 1970.
254.000.backroom American Legion (MEN AND WOMEN) - application for membership permanent charter (auxiliary) Post no. 654, 1921; constitution and by laws; history and meeting minutes of post from 1919 - 1987;   miscellaneous newspaper articles and correspondence, membership lists.
255.000.backroom American Legion (MEN AND WOMEN) - application for membership permanent charter (auxiliary) Post no. 654, 1921; constitution and by laws; history and meeting minutes of post from 1919 - 1987;   miscellaneous newspaper articles and correspondence, membership lists.
Cabinet backroom Waterman High School scrapbooks - 1959 - 1960, 1960 - 1961, 1972 - 1973, 1964 - 1975.
Cabinet backroom Scrapbooks of Mildred Temma from 1940's and 1960's Obituaries and marriages, names include Temma, Kahle, Babcock, Gletty, Morsch, Leifheit, Schultz, Charlesworth, Sawyer, Riemensnider, Hatheway, Gargelman, Mack, Boekenhauer, Price, Freundt, Dolder, Rolf, Kutner, Bastian, Taggert, Biehl, Salerno, Hunt, Watson, Eakle, Braser, Baie, Sebby, Furland, Rissman, Kahle, Rohde, Liddick, Borchers, Franke, Burmester, Haas, Popp, Howison, Monkemeyer, French, Neubauer.
Cabinet backroom DeKalb County newspapers - DeKalb Daily Chronicle 1969 (Moon landing), 1962 (Farm Bureau celebration), 1956 Centennial, 1934 DeKalb County Centennial, 1987 DeKalb County Sesquicentennial, Waterman Centennial 1977; Midweek 1956 - 1957, 1987; Waterman Leader 1935 and 1976; Waterman Enquirer 1971 and 1973; Hinckley review 1976 and 1974; DeKalb County Express 1876 - 1951; Waterman High School publications circa 1950s, 1970 "DeKalb County - Land of Opportunity" county history volume one in 1970 and volume two in 1971; The Midweek celebrating DeKalb County's 150th anniversary 1837 - 1987; 1972 "Linking Yesterday with Tomorrow" series on county history.
In Backroom Scrapbook by Brian and Debra Wade of Smith's Country Store and Lumber Company opening in 1950 - 1963.
On Shelf Roberts Family Genealogy, 2007
On Shelf 1961 - 1962 scrapbook Waterman High School.
On Shelf 1962 - 1963 scrapbook Waterman High School.
On Shelf 1965 - 1966 scrapbook Waterman High School, Holiday tournament booklet, basketball, local advertising, 
On Shelf 1966 - 1967 scrapbook Waterman High School, basketball,sports, 
On Shelf 1967 - 1968 scrapbook Waterman High School, sports, student handbook, DeKalb area basketball review newspaper.
On Shelf 1968 - 1969 scrapbook Waterman High School, sports.
On Shelf 1971 - 1972 scrapbook Waterman High School.
On Shelf 1973 - 1974 scrapbook Waterman High School.
In Backroom Scrapbook in backroom - OVERSIZED - DeKalb - Ogle Telephone Company in Sycamore, IL  1954 - 1968, newspaper articles, news releases, company news, photos.
On Shelf 1870 Census Clinton Township, Victor Township, Afton Township, Index for Dekalb County.
On Shelf 1880 Census Clinton Township, Victor Township, Afton Township, Index for Dekalb County.
On Shelf 1900 Census Clinton Township, Afton Township.

 

Return to DeKalb County ILGenWeb     Return to Waterman Society Page

 

This page maintained by Sheri Baker 

Copyright 2007 Sheri Baker.  All Rights Reserved.
Copyright of submitted items belongs to those responsible for their authorship or creation unless otherwise assigned.